غربالگری برای سرطان سینه

افزودن به پسندها

توضیحات

 

مقدمه

هدف غربالگری برای سرطان سینه، تشخیص آن در مراحل اولیه و پیش از آن است که توده در بدن خانم حس شود. کنترل سرطان سینه و درمان آن در صورتی که زود تشخیص داده شود راحت تر خواهد بود. شانس مرگ در اثر سرطان سینه هم به دلیل پیشرفت راه های درمان و هم به دلیل استفاده بیشتر از اقدامات تشخیصی در دهه های اخیر کاهش پیدا کرده است.

یکی از راه های تشخیص سرطان سینه ماموگرافی است. در این مقاله مراحل انجام ماموگرافی، سود و ضررهای ممکن و زمان مناسب برای شروع آن در خانم هایی که در ریسک متوسط برای ابتلا هستند بررسی می شود. این موارد برای خانم هایی که دارای زمینه ژنتیکی شناخته شده ی سرطان سینه هستند یا بستگان نزدیک متعددی دارند که مبتلا به این بیماری هستند می توانند متفاوت باشند.

ماموگرافی (یا ماموگرام)

مراحل: ماموگرام به معنی عکس برداری با اشعه ایکس از سینه است که بهترین راه غربالگری این سرطان شناخته شده است.

پیش از انجام تست از شما خواسته میشود که از بالاتنه برهنه باشید و گان بیمارستان را بپوشید. هر سینه جداگانه تحت اشعه ی ایکس قرار می گیرد میشود. سینه بین دو پنل فشرده میشود که ممکن است حالت ناخوشایندی باشد اما فقط چند ثانیه طول میکشد. بهتر است زمان ماموگرافی خود را جوری تنظیم کنید که بلافاصله قبل یا حین خون ریزی ماهانه نباشد، زیرا در این زمان سینه ها حساس تر میشوند. در نوبت ماموگرام، از اسپری یا پودرهای ضد تعریق استفاده نکنید و یا اگر استفاده کردید، درخواست کنید که امکان پاک کردن آن فراهم شود.

نتیجه ماموگرام

پس از انجام تست یک رادیولوژیست نتیجه تست شما را بررسی و گزارش آن را برای شما آماده میکند.نتایج این گزارش می تواند به شرح زیر باشد:

  • عادی بودن نتیجه: بعضی از انواع سرطان سینه در ماموگرام قابل مشاهده نیستند. پس حتی در این صورت، هروقت که متوجه توده در سینه خود شدید به پزشک اطلاع دهید.
  • غیرعادی بودن نتیجه: در صورت غیر عادی بودن نتیجه نیاز به انجام تست های بیشتر خواهید داشت. این تست میتواند یک ماموگرام دیگر یا سونوگرافی دیگر باشد و الزاما به این معنا نیست که شما سرطان دارید. این تصاویر اضافی به رادیولوژیست کمک میکنند که تصویر واضح تری از بافت سینه شما داشته باشد. در بعضی از مواقع نیاز به نمونه برداری پس از مشاهده ماموگرام غیرعادی وجود دارد.

راهنمای غربالگری برای سرطان سینه

زمان شروع ماموگرافی: تصمیم شما برای زمان شروع ماموگرافی به ترجیح و ارزش های شخصی شما و نظر پزشک بستگی دارد. ماموگرافی کمک میکند که سرطان سینه در مراحلی که راحت تر قابل درمان است تشخیص داده شود. با این حالریسک دریافت نتیجه غیرعادی در حالتی که سرطان وجود ندارد و یا تشخیص سرطان هایی که رشد بسیار آهسته ای دارند و ممکن است هیچ وقت مشکلی برای سلامتی فرد ایجاد نکنند از معایب این غربالگری هستند. درمان این سرطان های آهسته عوارض زیادی دارد و ممکن است به زندگی طولانی و سالم تری نینجامد.

با توجه به این که بروز سرطان در سنین پایین کمتر است، معایب انجام ماموگرافی از مزایای آن برای افراد بالای 50 سال بیشتر در نظر گرفته میشود.

نظر شخصی شما در مورد این که تمایل به غربالگری دارید یا نه و از چه سنی شروع به این کار میکنید، مهم است.

نظر کارشناسان برای زمان شروع غربالگری برای خانم هایی با ریسک متوسط ابتلا (اغلب خانم ها)، یعنی خانم هایی که دارای ژن افزایش خطر سرطان سینه هستند و یا بستگان نزدیک آن ها در سن پایین به سرطان سینه مبتلا شده اند ، متفاوت است. در صورتی که در ریسک متوسط هستید باید پس از 40سالگی موضوع غربالگری سرطان سینه را با پزشک خود مطرح کنید. پزشک ممکن است شروع ماموگرافی را از سن 40، 45 یا 50 سالگی توصیه کند.

تکرار ماموگرافی: برنامه ایده آل برای تکرار ماموگرافی شناخته شده نیست. بعضی کارشناسان انجام دو سالانه ی تست را توصیه میکنند. بعضی دیگر انجام سالانه ی تست را توصیه میکنند. توصیه در مورد خانم هایی با ریسک بالاتر برای ابتلا، متفاوت است. ریسک فاکتورها و ترجیح شخصی شما در تصمیم برای تکرار تست مهم است.

قطع انجام تست: غربالگری در سنین بالای 75 کمتر انجام شده است. بیشتر متخصصان بر این باورند که غربالگری برای افرادی که انتظار میرود حداقل 10سال دیگر عمر کنند توصیه میشود. خانم هایی که مبتلا به انواع بیماری هایی هستند که طول عمر را محدود میکنند ممکن است از غربالگری سود نبرند.

سایر روش های غربالگری

سایر رویکردهای تشخیص سرطان سینه شامل تصویربرداری هایی هستند که به صورت متداول برای خانم هایی که در ریسک متوسط هستند توصیه نمیشوند.

معاینه سینه توسط پزشک یا پرستار: اغلب متخصصان دیگر معاینه سینه را توصیه نمیکنند چرا که دقت ماموگرافی را در تشخیص سرطان سینه ندارد. با این حال اگر علامت یا نگرانی در مورد سینه داشته باشید پزشک احتمالا شما را معاینه میکند.

معاینه سینه توسط بیمار: اغلب متخصصان همچنین معاینه ماهانه ی سینه توسط خود بیمار را دیگر توصیه نمیکنند. تا کنون ثابت نشده است که انجام این دست معاینه ها ریسک مرگ ناشی از سرطان را کاهش میدهد. با وجود این که تا پیش از این خانم ها برای انجام معاینه ی منظم سینه تشویق میشدند، انجام این کار در واقع به افزایش نمونه برداری های غیرضروری، افزایش هزینه، درد و اضطراب بیمار می انجامد. با این حال برخی خانم ها بر این باورند که انجام معاینه منظم کمک میکند که توانایی آن ها برای تشخیص تغییرات بافت سینه افزایش یابد. برخی متخصصان توصیه میکنند تا آگاهی از سرطان سینه در بیماران افزایش پیدا کند که شامل آگاهی از ریسک های ابتلا به سرطان سینه، حالات طبیعی و غیرطبیعی آن و اقدامات لازم در صورت مشاهده تغییر در بافت سینه است.

سایر روش های تصویربرداری: با این که سایر روش های تصویربرداری مانند ام آر ای و سونوگرافی میتوانند سرطان سینه را تشخیص بدهند، ماموگرافی تنها روش سودمند برای خانم های با ریسک متوسط شناخته شده است. با این حال این روش ها به عنوان تصویربرداری تکمیلی میتوانند در خانم هایی با ریسک بالای ابتلا تجویز شوند.

  • ام آر ای سینه: این روش به جای اشعه ایکس از یک مگنت قوی استفاده میکند که تصویر واضحی به دست میدهد. این روش به عنوان تصویربرداری تکمیلی میتواند در خانم هایی با ریسک بالای ابتلا تجویز شوند و در خانم های با ریسک متوسط تجویز نمیشود. در مقایسه با ماموگرام این روش نتایج غیرواقعی بیشتری میدهد (تغییراتی که سرطان نیستند)، به نمونه برداری غیرضروری بیشتری می انجامد، به تزریق ماده حاجب وریدی نیاز دارد و گران تر است.
  • سونوگرافی سینه: سونوگرافی سینه هم به عنوان روش رایج غربالگری برای خانم های با ریسک متوسط توصیه نمیشود. مطالعات نشان میدهند که انجام ماموگرام و سونوگرافی همزمان به ارجاع غیرضروری بیشتری برای نمونه برداری می انجامد و مزایای آن مشخص نیست.

خانم هایی که بافت سینه ی چگال تری دارند، به نسبت کمی ریسک بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه دارند. اگر ماموگرام نشان بدهد که بافت سینه خانم بسیار چگال است تفسیر نتیجه آن برای رادیولوژیست دشوارتر است. در این شرایط کمک گرفتن از سونوگرافی میتواند سودمند باشد.

سونوگرافی سینه معمولا در پی یافتن توده در بافت سینه برای انجام مطالعه ی بیشتر توصیه میشود.

تهیه وتنظیم: دکتر دهشت

دکتر فاطمه دولت آبادی

جزئیات خاص

آپارات ---

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.