توضیحات

 

شرکت سازنده :

گل دارو

 

شکل دارویی:

كپسول خوراکی در جعبه هاي 30 عددي

 

گروه دارویی:

ملین فیبری

اجزای تشکیل دهنده محصول:

هر كپسول حاوي پودر سبوس دار جو دوسر، پكتين سيب، پكتين گريپ فروت، پودر دانه كتان و پودر پوسته دانه اسفرزه مي باشد.

 

مواد موثره:

جو دوسر: حاوي نشاسته، پلي ساكاريد هاي محلول، بتاگلوكان ها، مواد پروتئيك شامل كليارين و آونين، ساپونين هاي استروئيدي شامل آواناكوزيدهاي A وB و استرول ها شامل بتاسيتوسترول و غيره.

سيب: حاوي اسيد ماليك و سيتريك، مشتقات اسيد كافئيك، تركيبات آروماتيك شامل 2-ترانس هگزنال و غيره و بالاخص پكتين و ويتامين‌هاي مختلف. گريپ فروت حاوي آلكالوئيدهاي كافئين، تئوبرومين و تئوفيلين، اسيدهاي فنوليك، پكتين، ويتامينCوB. كتان: حاوي موسيلاژ، گليكوزيدهاي سيانوژنيك، لينوستاتين، اسيدهاي چرب و پروتئين.

اسفرزه: حاوي موسيلاژ، اسيدهاي چرب، استروئيدهاي آكونين و مواد پروتئيني.

استاندارد شده: براساس ۴-۳ ميلي گرم كلروژنيك اسيد.

 

موارد مصرف :

ملين، درمان يبوستهاي مزمن، بخصوص در موارد هموروئيد، شقاق و يبوست هاي ناشي از كولون تحريك‌پذير

 

مقدار مصرف :

شبها نيم ساعت قبل از خواب ۲ كپسول با يك ليوان بزرگ آب و يا مايعات ديگر ميل شود.

 

مصرف در بارداری وشیردهی:

مصرف اين دارو در دوران بارداري و شيردهي تحت نظر پزشك مجاز مي باشد.

 

مکانیسم اثر

بطور كلي موسيلاژ و پكتين موجود در گياهان مورد استفاده در فرمولاسيون فيتولاكس، داراي اثر بارز نرم كننده و ضد اسپاسم بوده و حركات دودي روده ها را افزايش مي دهند. اثر ملين اسفرزه مربوط به اثر تحريكي روي روده ها همراه با يك اثر كلينرژيكي است كه يبوست را بطور موثري برطرف مي سازد. علاوه براين روغن دانه هاي كتان اعمال دستگاه گوارش را تنظيم نموده و دانه هاي اين گياه حدود 8 برابر وزن خود آب جذب نموده و حركات دودي را از طريق افزايش فشار مكانيكي به جدار روده ها افزايش مي دهد. موسيلاژ موجود در اين فرآورده موجب محافظت غشاء هاي مخاطي شده و مضافاً اينكه جاذب متابوليت‌هاي سمي توليد شده در روده ها بوده، نفخ را كاهش مي دهد. روغن كتان مهمترين منبع اسيدهاي چرب امگا-3 و ليگنان ها است كه توليد اينترلوكين و فاكتور نكروز كننده تومور و لوكوترين ها را مهار كرده سطـوح خوني اسيـد آلفا-لينولئيـك و اسيد ايكوزاپنتا انوئيـك راافزايـش مي‌دهد. وجود ويتامين ها و املاح مختلف در گياهان مورد استفاده در فرآورده فيتولاكس جايگزين بسيار مناسبي براي رفع كمبود اين مواد در بدن مي باشد.

 

موارد منع مصرف واحتیاط:

اسفرزه در بيماران مبتلا به تنگي پاتولوژيك دستگاه گوارش و انسداد روده ها، انسداد مربوط به فلج روده ها، اشكال در بلع و تنگي مري و يا بيماران ديابتي كه تنظيم قند خون آنها دچار مشكلاتي است و در بيماران مبتلا به نارسائي لوزالمعده اگزوكرين منع مصرف دارد. از آنجائيكه در اسفرزه انواع آنتي ژنها جستجو شده است در بيماران مبتلا به آسم و موارد آنافيلاكسي با احتياط مصرف شود. در طول درمان مصرف حداقل ۸-۶ ليوان آب در روز به منظور كمك به نرم شدن مدفوع و جلوگيري از كاهش آب بدن توصيه مي شود. از مصرف دراز مدت خودداري شود، زيرا موجب وابستگي بدان مي شود.

 

تداخل دارویی:

وجود گياهاني مانند كتان و اسفرزه دراين فرمولاسيون جذب داروها را به تاخير مي اندازد. جذب ديگوكسين و جذب ليتيوم همراه با اين دارو كاهش مي يابد. اين دارو جذب داروهاي ضد انعقاد، كاربامازپين و داروهاي ضد ديابت را نيز كاهش مي دهد بنابراين از مصرف توام آنها خودداري شود.

بطور كلي از مصرف همزمان داروهاي ديگر با فيتولاكس خودداري شود.

 

برگرفته از بروشور شرکت سازنده (www.goldaru-co.com)

جزئیات خاص

آپارات ---

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.