توضیحات

شکل دارویی:

شربت ۱۲۰ میلی لیتری

شرکت سازنده

شرکت داروسازی نوتک فار

مواد تشکیل دهنده:

شیرین بیان، آویشن باغی انیسون و عسل

شربت کالیک یک شربت گیاهی است که از عصاره ریشه گیاه شیرین بیان با نام علمی«Glycyrrhiza glabra» و نام عمومی«Licorice» ساخته شده است. شیرین بیان از سالیان دور تا به حال در طب چینی و طب سنتی ایران به عنوان یک خلط آور خوب، ضد سرفه قوی و در درمان برونشیت، گلو درد، سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده شده و در طب مدرن گیاهی نیز این موارد تائید شده اند.

در شربت کالیک علاوه بر عصاره ریشه شیرین بیان از عصاره گیاه آویشن باغی با نام علمی «Thymus vulgaris» و نام عمومی«Thyme» که حاوی تیمول و کارواکرول می باشد استفاده شده است که یک خلط آور و ضد سرفه قوی شناخته شده است.

همچنین عصاره گیاه انیسون با نام علمی «Pimpinella anisum» و نام عمومی «Anise» نیز بعنوان عطر و طعم دهنده در شربت کالیک به کار رفته است که علاوه بر اثرات عطر و طعم دهندگی، دارای اثرات مشابه شیرین بیان و آویشن باغی در درمان سرفه و رفع علایم سرماخوردگی می باشد.

استفاده از عسل در شربت کالیک علاوه بر خاصیت شیرین کننده طبیعی خود باعث تقویت اثرات این شربت در درمان سرفه و گلو درد می شود.

موارد مصرف:

  • گلودرد، لارنژیت و برونشیت
  • سرفه و رفع علائم سرماخوردگی
  • تب و آنفلوانزا
  • به دلیل اثرات گوارشی شیرین بیان و آویشن، این شربت در گاستریت و پیشگیری و درمان زخم های گوارشی نیز سودمند می باشد.

مکانیسم اثر:

گلیسیریزین جزء اصلی مواد موثره ریشه شیرین بیان می باشد که موجب تحریک تولید اینتر فرون گاما توسط T cellsمی گردد و در نتیجه اثرات ضد ویروسی در عفونت های ویروسی نظیرآنفلوانزا از خود نشان می دهد از طرفی مواد موثره این گیاه با اثر خلط آوری و ضد سرفه خود درمصارف درمانی ذکر شده موثر می باشند.

تیمول و کارواکرول، از مواد موثره اصلی عصاره آویشن باغی، با اثرات ضد اسپاسمی وضد سرفه خود اثرات این دارو را تقویت می نمایند و باعث تحریک حرکت مژک ها در مخاط دستگاه تنفسی می گردند.

همچنین عصاره انیسون بکار رفته در این شربت علاوه براثرعطر و طعم دهندگی دارای اثرات مشابه شیرین بیان و آویشن باغی در درمان سرفه و رفع علائم سرماخوردگی می باشد.

عسل:طبق تجارب طب سنتی و همچنین مطالعات متعددی که امروزه درباره اثرات درمانی عسل انجام شده است، عسل بعنوان یک تسکین دهنده خوب در سرفه و گلودرد قابل استفاده می باشد. در این دارو از عسل بعنوان یک شیرین کننده طبیعی و مناسب که اثرات درمانی این دارو را نیز تقویت می کند استفاده شده است.

مقدار مصرف:

بزرگسالان و افراد بالاتر از ۱۲ سال:روزی ۴-۳ بار هر بار ۱ قاشق غذا خوری(معادل ۱۰ میلی لیتر)

افراد ۱۲-۶ سال: روزی ۴-۳ بار هر بار ۱ قاشق مربا خوری(معادل ۵ میلی لیتر)

برای مشاهده اثر بهتر دارو در مواقع گلو درد و لارنژیت لطفا بعد از مصرف این شربت آب را با فاصله بنوشید.

مدت مصرف :

مصرف این دارو بیش از ۶-۴ هفته متوالی مجاز نمی باشد.

عوارض جانبی :

معمولا شروع، شدت تداخلات و عوارض جانبی لیکوریس به میزان مصرف، مدت مصرف و حساسیت افراد بستگی دارد.

مصرف طولانی مدت داروهای حاوی شیرین بیان (بیش از۶-۴ هفته) و یا مصرف مقادیر زیاد و غیر مجاز دارو به علت احتمال افزایش احتباس آب و نمک می تواند موجب افزایش فشارخون عروقی و کاهش ادرار گردد. بنابراین در بیماران با اختلالات قلبی عروقی و پرفشاری خون نباید به صورت مداوم مصرف شود.

تداخلات دارویی:

  • لیکوریس نباید به مدت طولانی و یا همراه با دیورتیک های تیازیدی، لوپ و گلیکوزیدهای قلبی مصرف شود زیرا باعث احتباس آب و سدیم شده و اثرات کاهنده فشار خون این داروها را کاهش می دهد. همچنین نباید با اسپیرونولاکتون و آمیلوراید مصرف شود
  • از مصرف همزمان این دارو با ضد آریتمی های خودداری گردد زیرا لیکوریس موجود در آن ندر مصرف طولانی مدت ممکن است موجب هایپوکالمی شود
  • مصرف همزمان این دارو با ضد انعقادها باید با احتیاط صورت پذیرد زیرا گلیسیریزین با مهار ترومبین احتمال خونریزی را افزایش می دهد
  • این دارو با داروهای ضد دیابت، انسولین و ضدبارداری های ترکیبی با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف شود
  • به دلیل وجود مواد مؤثره متفاوت گیاهان بکار رفته در این دارو و اثرات گوارشی آنها، این شربت در گاستریت و پیشگیری و درمان زخم های گوارشی نیز سودمند می باشد.

موارد احتیاط:

مصرف مداوم دارو در افراد دیابتی با احتیاط صورت گیرد.

منع مصرف:

در بیماران مبتلا به فشار خون و بیماری های قلبی-عروقی، کلستاز کبدی، سیروز کبدی، هپاتیت مزمن، هایپو کالمی، نارسایی کلیوی و در دوران بارداری مصرف این شربت ممنوع می باشد. افرادی که نسبت به گیاهان به کار رفته در این دارو حساسیت دارند و مصرف آن مواد موجب بروز واکنش های حساسیتی ( پوستی، گوارشی، تنفسی) در آنها می گردد باید از مصرف این شربت خودداری نمایند.

مصرف در بارداری و شیردهی :

مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی مجاز نمی باشد.

شرایط نگه داری:

-         دارو را در دمای معمولی اتاق نگهداری نمایید.

-         بعد از باز کردن درب بطری آن را در دمای20 5 درجه سانتیگراد نگهداری نموده و پس از هر بار استفاده درب آن را محکم ببندید.

-         دارو از یخ زدگی و مجاورت با حرارت بالا و پایین محافظت شود.

-         به دلیل ماهیت متفاوت مواد موثره متعدد گیاهی که در دارو موجود می باشد امکان تشکیل رسوب یا ظاهر شدن ذرات معلق و کدورت رنگ در محتویات بطری وجود دارد که نشانه فساد آن نیست و با تکان دادن، مجددا یکنواخت گردیده و قابل مصرف می باشد. توصیه می گردد همواره قبل از مصرف، بطری به خوبی تکان داده شود چون گاهی رسوب و ذرات معلق قابل رویت نمی باشد و با تکان دادن بطری، حل شده و یکنواختی دوز دارو حفظ می گردد.

-         دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

اطلاعات تخصصی :

از گذشته های بسیار دور تا به حال لیکوریس به عنوان یک گیاه دارویی و فرآورده های آن به عنوان داروی گیاهی با اثرات ضد التهابی، خلط آوری و التیام دهنده زخم های گوارشی کاربرد داشته اند. کمیسیون E نیز مصرف شیرین بیان، آویشن و انیسون را در سرفه، برونشیت و تب تایید کرده است. همچنین اثرات ضد قارچی و ضد باکتریایی برای آن عنوان شده است. به عنوان مثال طبق تحقیقاتی که در منابع مختلف نظیر PDR اشاره شده است، ترکیبات فنلی و سایر ترکیبات موجود در لیکوریس اثر ضد باکتریایی داشته و بر استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین و استافیلوکوک اورئوس های حساس به متی سیلین موثر می باشند.

لیکوریس (شیرین بیان):

گلیسیریزین موجود در شیرین بیان، تولید اینترفرون گاما توسط T Cells را تحریک کرده و در نتیجه اثرات ضد ویروسی در عفونت های ویروسی نظیر آنفولانزا از خود نشان می دهد.

لازم به ذکر است در تایید اثرات ضد ویروسی گلیسیریزین بر ویروس های هپاتیت نوع B، HIV و CMV نتایج تحقیقاتی زیادی وجود دارد.

عصاره لیکوریس اثرات ضد التهابی خود را از طریق مهار فعالیت تیروزیناز و مهار تولید آنیون سوپر اکساید و مهار فعالیت سیکلواکسیژناز انجام می دهد.

طبق تحقیقات اثبات شده است گلیسیریزین با مهار فعالیت سیکلو اکسیژناز4 از تشکیل پروستاگلاندین ها ( به ویژه پروستاگلاندین E2) جلوگیری نموده علاوه بر آن، با مهار غیر مستقیم تجمع پلاکتی، همه فاکتور های درگیر در مراحل التهابی را تحت تاثیر قرار می دهد. اجزای لیکوریس فعالیت ضد التهابی مشابه استروئید ها از خود نشان می دهند به این ترتیب که باعث مهار فسفولیپاز A2(یک آنزیم ضروری برای واکنش های التهابی) می گردند.

لیکوریس در مقابل زخم های گوارشی ناشی از آسپیرین اثر حفاظتی دارد. باعث افزایش ترشح موکوس های گوارشی می گردد و از طرفی ترمیم زخم های گوارشی را تسریع می کند.

گلیسیریزین و سایر اجزای دیگر لیکوریس اثرات آنتی کارسینوژن خوبی از خود نشان می دهند، اگرچه مکانیسم آن کاملا مشخص نشده است. طبق تحقیقات نشان داده شده است که آنها تکثیر سلول های غیر طبیعی را در سرطان سینه، کبد، پوست، پروستات و لوکمی مهار می کنند.

آویشن باغی:

طبق تحقیقات آویشن باغی، از گیاهانی است که بیشترین اثر را روی باکتری های مولد بیماریهای تنفسی دارد و اثر ضد باکتری و ضد ویروسی داشته علاوه بر آن اثرات ضد اسپاسم برونش و خلط آوری خوبی نیز از خود نشان می دهد و موجب افزایش ترشح موکوس برونش می گردد.

تیمول و کارواکرول، از مواد موثره اصلی آویشن باغی، با اثرات ضد اسپاسمی و ضد سرفه خود اثرات این دارو را تقویت می نمایند و باعث تحریک حرکت مژک ها در مخاط دستگاه تنفسی می گردند.

برگرفته از بروشور شرکت سازنده:http://knowtechphar.com

جزئیات خاص

آپارات ---

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.