فرمولاسیون شماره 16

افزودن به پسندها

توضیحات

 

واحد مقدار اجزا
g 5 Hydroquinone
g 3 Vitamin C
g 0.1 Dexamethasone
g qs 100 Cold Cream

روش ساخت

1.میزان لازم از مواد اولیه را اندازه گیری و توزین کنید .

2.پودرهای هیدروکینون و دگزامتازون را در یک هاون مناسب بریزید وبه طور کامل بسایید تا به ذرات کاملاً ریز و یکنواختی تبدیل شود.

3.حدود 5 میلی لیتر پروپیلن گلایکول داخل هاون بریزید و مخلوط ایجاد شده را به طور کامل هم بزنید .

4. پودر ویتامین ث و0.1 گرم متابی سولفیت سدیم را توزین کنید و در یک بشر مناسب بریزید.

5.حدود 10 میلی لیترآب مقطر به بشر فوق اضافه کنید و ویتامین ث و متابی سولفیت سدیم را در آب مقطر حل کنید تا محلول شفافی ایجاد شود.

6.محلول فوق را به محتویات هاون اضافه کنید و به طور کامل هم بزنید.

7.مخلوط حاصل را به ظرف اصلی مناسب منتقل کنید و نیمی از کلد کرم را به آن اضافه کنید.

8.مخلوط را بوسیله یک میله شیشه ای مناسب به آرامی هم بزنید تا به طور کامل جذب کلد کرم شود.

9.باقیمانده کلد کرم را به ظرف اصلی اضافه کنید و به طور کامل هم بزنید تا کرم یکنواختی به دست آید.

10.در ظرف را بسته و برچسب آن را بزنید.

مورد مصرف

این محصول یک ضد لک و روشن کننده است و در درمان هایپرپیگمانتاسیون پوست به کار می رود.

بسته بندی و شرایط نگهداری

این فرآورده را در ظروف دربسته به دور از نور و رطوبت و مقاوم به نور نگهداری کنید و در دمای پایین تر از30 درجه سانتی گراد و به دور از دسترس اطفال قرار دهید .هنگام تحویل داروهای حاوی هیدروکینون به بیمار توصیه کنید که پس از هر بار مصرف در ظرف دارو را محکم ببندد.

توصیه به بیمار

هیدروکینون می تواند سبب ایجاد تحریکات پوستی شود و باید از استعمال این فرآورده در نواحی دور چشم و دهان خودداری شود . به بیمار توصیه کنید قبل از مصرف فرآورده آن را روی ناحیه کوچکی روی سطح داخلی پوست بازو تست کند و در صورت عدم ایجاد قرمزی و تحریک دارو را استعمال کند. انجام تست به این صورت است که باید مقداری از فرآورده روی سطح 2.5 سانتی متری ، از پوست سالم (بدون آسیب دیدگی و خراش) مالیده شود و موضع پس از 24 ساعت از نظر واکنش های تحریکی و حساسیتی بررسی شود. قرمزی خفیف ناحیه منعی برای مصرف فرآورده نیست اما در صورت خارش ، تاول و التهاب زیاد نباید از هیدروکینون استفاده شود.با توجه به اینکه نورآفتاب می تواند اثرات روشن کنندگی و ضدلکی هیدروکینون را برگرداند ، توصیه می شود که در طول درمان با فرآورده های هیدروکینون از تماس غیر ضروری با نور آفتاب خودداری شود و در طول روز از پوشش مناسب ناحیه یا ضدآفتاب استعمال شود .علاوه بر این توصیه می شود فرآورده های حاوی هیدروکینون فقط شبها به کار رود ودر صورتی می تواند در طول روز استفاده شود که عوامل محافظ در برابر اشعه فرابنفش خورشید در ترکیب موجود باشد . پس از اتمام دوره درمان با هیدروکینون محافظت در برابر نور خورشید تا زمان توصیه شده توسط پزشک باید وجود داشته باشد.

نکته

در تمام مراحل ساخت و نگهداری از تماس فلزات (از جمله اسپاتول فلزی) با این کرم خودداری شود . به علت خطر جدی اکسیداسیون هیدروکینون ،

ویتامین ث در این ترکیب به دلیل ایجاد خواص آنتی اکسیدانی افزوده می شود اما در این غلظت ها نمی تواند در حد کفایت موثر باشد . بنابر این از 0.1 درصد سدیم متابی سولفیت به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی استفاده می شود تا پایداری هیدروکینون در طول دوره مصرف دارو تضمین شود.

فرمولاسیون های مشابه

فرمولاسیون شماره 1-16

واحد مقدار اجزا
g 5 Hydroquinone
g 3 Vitamin C
g 0.1 Dexamethasone
g 0.05 Tretinoin
g qs 100 Cold Cream

ترتینوئین در ترکیبات روشن کننده پوست می تواند سبب ایجاد اثر لایه برداری وبه دنبال آن تحریک و قرمزی پوست می شود .به بیمار توصیه کنید قبل از مصرف فرآورده مقدار کمی از آن را تست کند ، به نحوی که میزان کمی از کرم را روی پوست ناحیه داخلی بازو بمالد و در صورت عدم وجود تحریک و قرمزی می تواند آن را روی صورت نیز به کار برد. بهتر است در هفته های اول به صورت هفته ای یک بار یا 2 بار به کار برده شود ،سپس پس از اینکه در پوست تحمل ایجاد شد یک شب در میان یا هر شب یک بار به کار رود .

فرآورده های حاوی ترتینوئین در بارداری منع مصرف دارند زیرا گزارش هایی مبنی بر ایجاد نقص های جنینی وجود دارد.

برای مصرف فرآورده بیمار باید پوست را شسته و به طور کامل خشک کند . حداقل میزان لازم از کرم روی موضع استفاده شود و صبح موضع با یک صابون ملایم شستشو شود. با توجه به اینکه ترتینوئین پوست را حساس و خشک می کند،مصرف ضدآفتابها و مرطوب کننده در طول روز توصیه می شود.

فرمولاسیون شماره2 -16

واحد مقدار اجزا
g 2 Hydroquinone
  1 Amp Vitamin C
g qs 50 Eucerin

در این فرمولاسیون پس از اینکه هیدروکینون در هاون به خوبی سائیده شد و وارد ظرف اصلی به اوسرین اضافه شد و جذب آن شد ،آمپول ویتامین ث را در ظرف اصلی به اوسرین اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا ان هم جذب شود. می توان برای پایداری بیشتر هیدروکینون از 0.1 درصد متابی سولفیت سدیم در این ترکیب استفاده شود،به این ترتیب که متابی سولفیت سدیم را در محتویات آمپول ویتامین ث حل کنید وبه کرم بیفزایید.

فرمولاسیون شماره 3 -16

واحد مقدار اجزا
g 15 Hydroquinone 4% Cream
g 15 Tretinoin Cream
g qs 100 Triamcinolone Cream

برای تهیه این فرمول ،3 کرم را در ظرف اصلی مخلوط کنید .

این ترکیب به دلیل وجود ترتینوئین ، خاصیت لایه برداری دارد که ممکن است سبب تحریک و قرمزی پوست شود . در این فرمولاسیون تریامسینولون به عنوان یک ضد التهاب کورتیکواستروئیدی جهت جلوگیری از تحریک ناشی از ترتینوئین و هیدروکینون به کار رفته است .

فرمولاسیون شماره 4-16

واحد مقدار اجزا
g 5 Hydroquinone
g 6 Resorcinol
g 2.5 Ascorbic Acid
g 0.15 Sodium Metabisulfite
g qs 100 Cold Cream

رزورسینول همراه هیدروکینون در هاون سائیده می شود و پودر آسکوربیک اسید (ویتامین ث) و متابی سولفیت در حدود 3 تا 5 میلی لیتر آب حل شده و به ترکیب اضافه می شود.

رزورسینول دارای خواص ضد آکنه و ضد لک می باشد .این فرآورده معمولاً جهت برطرف کردن لک های ناشی از آکنه (جای جوش) کاربرد دارد.

فرمولاسیون شماره 5-16

واحد مقدار اجزا
g 5 Hydroquinone
g 3 Vitamin C
g 0.1 Dexamethasone
mL 5 Propylene Glycol
g qs 100 Cold Cream

سالیسیلیک اسید در این ترکیب می تواند همراه هیدروکینون سبب تحریک و قرمزی پوست شود . معمولاً هنگامی که سالیسیلیک اسید در     فرمولاسیون های حاوی هیدروکینون (روشن کننده) وارد می شود که پوست درآن ناحیه ضخامت بیشتری داشته باشد.

فرمولاسیون شماره 6-16

واحد مقدار اجزا
g 4 Hydroquinone
  2 Amp Vitamin C
  2 Amp Dexamethasone
g 30 Zinc Oxide 20% Ointment
g qs 100 Eucerin

هیدروکینون با فلزات تداخل دارد و بیشتر فلزات سبب اکسیده شدن هیدروکینون می شوند . در برخی موارد دیده می شود که در ترکیبی زینک اکساید همراه هیدروکینون وجود دارد و یا حتی هیدروکینون در پایه پماد زینک اکساید تجویز شده است . با اینکه توصیه نمی شود که زینک اکساید و هیدروکینون در یک فرمولاسیون تهیه شوند اما در هر حال در صورت وجود هر دو در یک فرمولاسیون باید تلاش شود که کمترین تماس بین دو ماده ایجاد شود،به عبارتی ابتدا هیدروکینون را در هاون بسائید و مقداری اوسرین به آن اضافه کنید و وارد ظرف اصلی کنید . پماد زینک اکساید را نیز جداگانه با اوسرین مخلوط کنید و سپس به ظرف اصلی اضافه کنید .داروساز باید مد نظر داشته باشد که ممکن است پایداری این فرآورده نسبت به فرآورده های دیگر حاوی هیدروکینون کمتر باشد و زودتر دچار تخریب و تغییر رنگ شود.

فرمولاسیون شماره 7-16

واحد مقدار اجزا
g 5 Hydroquinone
g 0.025 Tretinoin
g 2 Ascorbic Acid
g qs 100 Hydrocortisone Ointment

مشکل در ساخت این فرآورده پماد و غیر جاذب بودن پایه (پماد هیدروکورتیزون ) است . برای حل این مشکل به جای پماد هیدروکورتیزون از پودر هیدروکورتیزون استفاده کنید .به این ترتیب که میزان مورد نیاز از پودر هیدروکورتیزون را محاسبه کنید و همراه هیدروکینون و ترتینوئین در هاون بسایید و پس از انتقال به ظرف اصلی از یک پایه جاذب مناسب مانند اوسرین یا کلد کرم به عنوان پایه ترکیب استفاده کنید.

فرمولاسیون شماره 8-16

واحد مقدار اجزا
g 1 Hydroquinone
mg 250 Hydrocortisone
mg 75 Vit E
mg 25 Tretinoin
g qs 25 Cold Cream

دراین ترکیب ویتامین ای به عنوان آنتی اکسیدان ومغذی پوست به کار رفته می رود.

ابتدا هیدروکینون ،هیدروکورتیزون و ترتینوئین را در هاون بسائید ، لویگه کنید و به ظرف اصلی حاوی کلد کرم منتقل کنید مخلوط حاصل را هم بزنید تا کلد کرم آن را جذب کند. سپس ویتامین ای را اضافه کنید (می توانید از سه چهارم یک آمپول ویتامین ای 100 استفاده کنید)،به خوبی هم بزنید تا کرم یکنواختی ایجاد شود.

فرآورده های ضد لک و روشن کننده

هیدروکینون

این دارو خواص ضد لک دارد و در درمان هیپرپیگمانتاسیون ، ملاسما، لک وکک ومک کاربرد دارد . افزایش تولید و تجمع ملانین در یک نقطه از پوست باعث بروز لک می شود، پس برای رفع لک باید مانع از تولید ملانین شد. تیروزین تحت تأثیر آنزیم تیروزیناز و طی مراحلی به ملانین تبدیل می شود . برای فعالیت این آنزیم عنصر مس و اکسیژن لازم است . بنابراین برای مهار لک باید مانع از فعالیت آنزیم تیروزیناز ودر نتیجه تولید ملانین شد. هیدروکینون مهارکننده رقابتی آنزیم تیروزیناز و از قوی ترین عوامل ضدلک است و به این ترتیب جلوی تولید ملانین را می گیرد.

ترکیبات حاوی هیدروکینون طیف غلظتی از 2تا 5 درصد دارند و معمولا روزی یک بار و حداکثر به مدت 6 ماه مصرف می شوند. نحوه دیگر مصرف دارو بصورت دو بار در روز به مدت 3 ماه می باشد . پس از اتمام دوره مصرف دارو برای حفظ اثر ضد لک دارو،برای قطع آن به کاهش تدریجی (taper down) نیاز است ،به این صورت که ابتدا یک شب در میان و سپس دو بار در هفته و بعد یک بار در هفته مصرف می شود و سپس قطع می شود .

از آنجا که هیدروکینون می تواند تحریک کننده و حساس کننده باشد،در دوره درمان با این دارو به طور ویژه مصرف ضد آفتاب توصیه می شود . در مواردی ممکن است هیپوپیگمانتاسیون پوست اطراف لک رخ دهد. همزمان با این دارو، بیمار نباید از فرآورده های حاوی بنزویل پراکساید استفاده کند.

مونوبنزون

مونوبنزون یا هیدروکینون مونوبنزیل اتر برای درمان بیماری

جزئیات خاص

آپارات ---

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.