نرم افزار هاrss
مرکز اطلاعات دارویی / کادر درمان / معرفی منابع دارویی / عمومی

نرم افزارها

مقدمه: این برنامه جهت آموزش و استفاده پزشکان و سایر اعضاء کادر درمان و همچنین بیماران طراحی شده است. قسمت اطلاعات دارویی آن توسط انتشارات Lexi-Comp طراحی و عرضه میگردد که در واقع نسخه الکترونیکی کتاب (Drug Information Handbook (Lexi-comp است. این برنامه حاوی بیش از ۸۳۰۰ مقاله دارو  پزشکی میباشد.

مزایای فراوان UpToDate باعث شده است که این برنامه به یکی از رایج ترین منابع پزشکی و دارویی تبدیل شود. برخی از مزایای UpToDate شامل موارد زیر است:

 • کامل بودن و جامعیت مطالب ذکر شده در آن (از جمله اطلاعات دارویی، ماشین حسابهایپزشکی و طیف گستردهای از مطالب عمومی و تخصصی پزشکی)
 • مستند و علمی بودن مطالب آن و ذکر دقیق منابع و درجه بندی مستندات .
 • · دسترسی آسان وارزان قیمت چه از طریق اینترنت و چه از طریق برنامه نصب شده بر رویکامپیوتره
 • · مورد قبول بودن ازطرف اکثریت قریب به اتفاق پزشکان وجوامع علمی در دنیا و در ایران

زمان انتشار:

UpToDate هر ۴ ماه و در ماههای مارچ، جولای و نوامبر منتشر میشود. حدود ۴۵ درصد از مطالب UpToDate هر ۴ ماه به روز میشوند. در ابتدای هر مطلب تاریخ آخرین تغییر بر روی مقاله و همچنین آخرین تاریخی که مقاله مورد بازبینی قرار گرفته ذکر شده است. در بسیاری از مواقع، مطالب تنها بازبینی شدهاند و نیازی به اعمال تغییر نبوده است. نویسندگان برنامه در فاصله زمانی انتشار بیش از ۴۴۰ ژورنال را مورد بررسی قرار میدهند و در صورت لزوم مطالب برنامه را به روز میکنند.

برای اطلاع از مطالب جدید در هر زمینه میتوان به قسمت what's new مراجعه کرد. در قسمتwhat's new مطالب جدید برحسب موضوع نوشته شدهاست. (مانند What's new in cardiology)برای مراجعه به این قسمت می توان از منوی اصلی روی قسمت what's new کلیک کرد و سپس موضوع مورد نظر را انتخاب نمود.

نویسندگان:

بیش از ۴۴۰۰ نویسنده در زمینهها و سطوح مختلف نگارش مطالب این برنامه را بر عهده دارند. این افراد از بین پزشکان، داروسازان و سایر متخصصین علوم پزشکی انتخاب شده اند و هر یک از مجرب ترین و مشهورترین متخصصین در زمینه رشته تخصصی خود میباشند. هر مطلب توسط یک یا چند نویسنده نوشته شده و توسط یک یا چند ویراستار از نظر علمی بررسی میشود. همچنین یک ناظر کلی مطالب علمی در هر زمینه را نظارت می کند.

گستردگی استفاده از Up To Date:

این برنامه توسط اکثر بیمارستانها و مراکز بالینی و بیش از ۴۰۰۰۰۰ پزشک در آمریکا مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین متخصصین و مراکز معتبر درمانی در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا از این برنامه به عنوان منبع آموزشی و خدماتی استفاده مینمایند.

اعتبار

این برنامه یکی از معتبرترین منابع مورد استفاده جهت اهداف آموزشی و خدماتی است. این اعتبار دلایل متعددی دارد. از یک سو این برنامه هیچ نوع وابستگی از سوی مؤسسات انتفاعی مانند کمپانی های داروسازی و تجهیزات پزشکی نداشته و از سوی دیگر مطالب آن براساس پزشکی مبتنی بر شواهد عرضه میشوند و بالاخره محتوی مطالب آن مورد تأیید مهمترین جوامع علمی میباشد. (جوامع علمی که دستورالعملهای درمانی مربوط به هر زمینه تخصصی را منتشر می کنند)، از جمله این جوامع میتوان به انجمن روماتولوژی آمریکا، انجمن زنان و زایمان آمریکا، انجمن متخصصين اطفال آمریکا و ... اشاره کرد.

شیوه تنظیم و طبقه بندی اطلاعات:

الف - مطالب پزشکی

UpToDate حاوی مطالب زیادی در زمینههای مختلف طب است. به طور کلی در مورد هر بیماری پاتوفیزیولوژی، علل ایجاد (اتیولوژی)، تظاهرات بالینی، تشخیص و درمان کلی و درمان در جمعیتهای خاص بحث شده است. این مطالب بسته به نوع بیماری و حجم مطلب آن، گاه تنها در یک مقاله و گاه در مقالات جداگانه مورد بررسی قرار میگیرند.

الف -۱) رشتههای مختلف مورد بحث:

در UpToDate بیشتر مطالب مورد بحث مربوط به طب داخلی، زنان، اطفال و عفونی میباشد؛ اما مطالب ارزشمندی در بسیاری از رشتههای پزشکی مانند: رادیولوژی، چشم پزشکی، اعصاب و روان،ارتوپدی و جراحی نیز در این برنامه یافت میشود. در واقع میتوان گفت اطلاعات مربوط به مراقبتهای اولیه در هر زمینه پزشکی در برنامه ذکر شده است. در مورد این قسمت سطح اطلاعات به صورت عمومی و قابل استفاده در سطح پزشکان و داروسازان عمومی است، اما در مورد مطالب مربوط به طب داخلی، عفونی، کودکان و زنان مطالب در حد تخصصی و بسیار مفصل است. تخصصی بودن این مطالب به حدی است که اکنون در بسیاری از بیمارستان های آموزشی و مکاتب علمی موجود در ایران این برنامه به عنوان یکی از منابع معتبر مورد استناد قرار گرفته و از آن دراقدامات درمانی روزمره به وفور استفاده میشود. مطالب مربوط به طب اطفال هم در قسمت پزشکی و هم در قسمت اطلاعات دارویی به طور جداگانه بحث شدهاند. به عنوان مثال تک نگارهای دارویی اطفال قسمت جداگانهای را به خود اختصاص میدهند. رشتههای اصلی که در این برنامه به طور کامل مطالب مربوط به آنها پوشش داده شده شامل موارد زیر میباشند:

 • Cardiology
 • Critical Care
 • Emergency Medicine
 • Endocrinology
 • Family Medicine
 • Gastroenterology
 • Gynecology
 • Hematology
 • Hepatology
 • Infectious Diseases
 • Nephrology
 • Neurology
 • Obstetrics
 • Oncology
 • Pediatrics
 • Pulmonology
 • Rheumatology
 • Women's Health

ب - اطلاعات دارویی:

در کنار اطلاعات بسیار عالی در زمینه مطالب پزشکی، مطالب بسیار خوبی در زمینه اطلاعات دارویی و دارو درمانی ارائه میگردد. برنامه اطلاعات دارویی UpToDate از اطلاعات دارویی lexi-Comp استفاده میکند، که به صورت برنامه و کتاب در دسترس است، اما وجود این برنامه اطلاعات دارویی در کنار یک برنامه پزشکی و امکان دسترسی آن از طریق اینترنت، کامپیوتر خانگی (PC) و کامپیوترهای جیبی بسیار با ارزش است و مزایای فراوانی دارد. درابتدای تک نگار هر فرآورده هشداری به چشم میخورد که شرکت سازنده جهت پیشگیری از مشکلات احتمالی حقوقی به آن اضافه کرده است. در این هشدار ذکر شده است که این محصول به عنوان یک منبع سريع الوصول و نه به عنوان یک منبع کامل طراحی شده است و تنها برای استفاده دو گروه زیر توصیه میشود:

1- محققینی که از این اطلاعات برای تشخیص یا درمان استفاده نمیکنند.

۲- پزشکان یا سایر اعضا کادردرمانی که از منابع معتبرخود جهت تشخیص و یا درمان استفادهمی کنند.

قسمت اطلاعات دارویی UpToDate در واقع شامل اطلاعات دارویی کتاب Drug Information (Handbook (Lexi-comp است (مراجعه به بخش توصیف کتاب و نرم افزار Lexi-comp). مزیت دیگر این برنامه نسبت به کتاب امکان دسترسی سریعتر به تک نگار مورد نظر و قسمت دلخواه در آن است. زیرا بعد از باز شدن تک نگار تمام سرتیتر های موجود در آن در کنار مطالب ليست میشود و این امکان دسترسی سریع به آنها را فراهم می کند. در قسمت اطلاعات دارویی این برنامه در مورد داروهای مورد تأیید FDA (موجود در آمریکا) به طور کامل بحث شده است، اما در مورد داروهایی که دارای تأیید FDA نیستند و یا در بازار ایالات متحده به فروش نمیرسند) تنها اطلاعاتی مختصر ذکر میشود.

کلیات نحوه جستجوی اطلاعات:

جستجو در این نرم افزار بسیار ساده میباشد. حتی اگر دیکته کلمه مورد نظر را به اشتباه وارد قسمت جستجو کنید، نرم افزار به طور اتوماتیک و با توجه به پیش فرضهای مربوطه كلمات مشابهی را که ممکن است مد نظر شما باشد پیشنهاد کرده و شما با توجه به موضوع مورد جستجو آن گزینه را انتخاب میکنید. این برنامه حاوی اسامی تجارتی موجود در آمریکا و همچنین اسامی تجاری

بین المللی است. بنابراین با توجه به اسامی متنوع موجود در ایران میتوان از این برنامه به خوبی استفاده نمود. همچنین در هنگام جستجو میتوان تمام اشکال دارویی، داروهای ترکیبی (چند دارو در

یک شکل دارویی مانند تریامترن H) را پیدا کرد. مزیت اصلی UpToDate امکان به دست آوردن اطلاعاتی از قبیل جایگاه درمانی داروها در هر بیماری میباشد. معمولا در منابع اطلاعات دارویی میتوان اندیکاسیون دارو را یافت اما نمیتوان جایگاه دارو در درمان و همچنین اطلاعات مربوط به اینکه آیا این دارو خط اول درمان بیماری است؟ و یا اینکه آیا جایگاهی در درمان دارد یا جایگاهی ندارد و فقط در کتاب میتوان اندیکاسیون را یافت)، مشاهده نمود. مثال بارز داروی کلرامفنیکل میباشد. در تک نگار مربوط به آن در برنامه اطلاعات دارویی UpToDate یا هر منبع دیگر اطلاعات دارویی این دارو در درمان بسیاری از میکرو ارگانیسمها مانند مننگوکک و بیماری مننژیت کاربرد دارد. اما اگر در UpToDate کلمه کلرامفنیکل و مننژیت راجستجو کنید در مقاله مربوط به درمان مننژیت مشاهده میشود که این دارو عملا در زمانی که امکان استفاده از بسیاری از داروهای موجود ممکن نباشد قابل مصرف خواهد بود. در مورد بسیاری از داروهایی که موارد مصرف متنوعی دارند علاوه بر تک نگار دارویی میتوان مقالهای با عنوان «مروری بر داروی» را یافت که در این نوع مطالب جایگاه دارو در انواع بیماری مورد بحث قرار میگیرد و همچنین اثر آن با سایر داروهای مشابه مقایسه میشود. به عنوان مثال هنگامی که کلمه کلیندامایسین را جستجو کنید میتوان مطلبی با عنوان " Clindamycin: An o*er*iew" را یافت. در این نوع مقالات تمام مسائل مربوط به دارو اشاره میشود؛ از جمله مکانیسم اثر، فارماکوکینتیک، سمیت، تداخلات، دوز، تجویز، پایش، اثرات درمانی و مصرف در جمعیتهای خاص. اما مزیت مهم UpToDate در این نوع اطلاعات دارویی این است که از این مقالات میتوان استفاده آموزشی نمود و حتی برای استفاده به عنوان متن آموزشی این برنامه بسیار مناسب است. در صورتی که بسیاری از منابع اطلاعات دارویی در واقع فرهنگ لغات دارویی و مرجع هستند و استفاده از آنها به عنوان متن آموزشی تقریبا غیر ممکن است. در نوعی دیگر از مقالات این برنامه مصرف بسیاری از داروها به طور اختصاصی در یک بیماری مورد بحث قرار میگیرد. این مقالات هم به خصوص زمانی که قصد دارید با هدف استفاده از دارو در یک بیماری خاص از آن استفاده کنید بسیار کامل و کاربردی است. به عنوان مثال زمانی که جستجوی مورد نظر شما کاربرد متفورمین در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک میباشد؛ شاید در برنامه اطلاعات دارویی تنها چند کلمه پیدا کنید اما در UpToDate میتوانید مقالهای با این عنوان بیابید:

"Metformin for treatment of the polycystic o*ary syndrome"

که در این مقاله مصرف متفورمین (داروی مورد نظر) در PCO (بیماری مورد نظر) به طور کامل بحث شده است. مثال دیگر مصرف متفورمین در درمان چاقی است هر چند در بسیاری از موارد مشابه شاید نتوان یک مقاله کامل را یافت اما بعد از جستجو تعدادی مقاله در اختیار شما قرار خواهد گرفت که در هر کدام موضوع مورد جستجو (متفورمين و چاقی)، بحث شده است. برای یافتن این اطلاعات لازم نیست هر کدام از صفحات را باز کنید بلکه با قرار گرفتن نشانه موس روی آن تیترهای مربوط به مطلب در کنارصفحه نشان داده میشود و از همان قسمت میتوان تیتر مورد نظر را مشاهده کرد.

همچنین در قسمت جستجو، مقالات متنوعی در مورد درمان بیماریهای مختلف ذکر میشود که داروی فوق در آن مقاله استفاده شده است، به عنوان مثال اگر داروی metronidazole را جستجو نمایید در قسمت نتایج، علاوه بر تک نگار دارو در زمینه: بزرگسالان، کودکان و بیماران (تک نگار مترونیدازول به زبان ساده و مخصوص بیمار) مقالهای تحت عنوان Metronidazole: An o*er*iew مشاهده مینمایید که در مورد این دارو مطالب کاملی را ذکر میکند. تفاوت این مطلب با تک نگار دارو، آموزشی بودن مطلب فوق است. چناچه میتواند همانند کتب آموزشی مورد استفاده سطوح مختلف، از دانشجویان داروسازی گرفته تا داروسازان مشغول به کار، مورد استفاده قرار گیرد.

به غیر از مطالب مروری در مورد دارو یا دسته دارویی، جایگاه دارو در درمان بیماریهای مختلف در مقالات متعددی ذکر شده است به عنوان مثال در مورد مترونیدازول مقالاتی از جمله:

"Antibiotics for treatment of inflammatory bowel diseases", "Antiprotozoal therapies", "Treatment of antibiotic-associated diarrhea caused by Clostridium"

ذکر شده است که در هریک از مقالات فوق جایگاه مترونیدازول در درمان بیماری به همراه درمان کامل بیماری ذکر شده است. همچنین در مقالهای چون Antiprotozoal therapies تمام داروهای مربوط به درمان یک عامل خاص ذکر شده و با یکدیگر مقایسه میشوند. در مورد عوارض جانبی گاه میتوان یک مقاله کامل در خصوص یک عارضه دارو یافت. به عنوان مثال یکی از این مقالات با عنوان ’’Muscle injury associated with lipid lowering drugs‘‘ مشاهده میشود.

ب  ۱) اطلاعات مسمومیت:

از دیگر اطلاعات مفید UpToDate برای داروسازان اطلاعات مربوط به مسمومیت با داروهاست. در این قسمت علائم و درمان مسمومیت با بسیاری از داروها به طور کامل مورد بحث قرار گرفته است. این اطلاعات مربوط به عوارض دارو و مصرف بیش از حد دارو از روی عمد و یا اتفاقی است. در مورد مسمومیت اتفاقی یا عمدی: دوز کشنده، حداکثر دوز تحمل شده، اقدامات اولیه، علائم هشدار دهنده، علائم و عوارض مسمومیت و درمان مسومیت ارائه گردیده است.

ب - ۲) اطلاعات مخصوص بیماران:

در UpToDate تقریبا در مورد تمام مطالب، قسمت اطلاعات بیمار(Patient Information) وجود دارد. هدف این قسمت آگاه کردن بیمار از بیماری خود و مشارکت بهتر وی در روند درمان میباشد. این اطلاعات به زبان ساده نوشته شده است که هم برای بیماران قابل استفاده هستند و هم کادر درمانی که میتوانند برای آموزش بیمار، از این مطالب استفاده کنند. این اطلاعات علاوه براینکه در پایان هرکدام از مطالب مخصوص کادر درمانی نوشته شده به طور جداگانه هم بر اساس موضوع در منوی اولیه ذکر شده است. برای یافتن این موضوعات میتوان در صفحه اول بر روی قسمت مربوط به patient information کلیک کرد و بر حسب موضوع مطلب مورد نظر را انتخاب نمود.

مزیت مهم دیگر در مورد اطلاعات مربوط به بیمار رایگان بودن اطلاعات در اینترنت و از طریق سایتwww.uptodate.com/patient میباشد. این سایت امکان جستجو نیز دارد و مطالب دیگری نیز در زمینه آموزش به بیمار در آن ذکر شده است. در این قسمت در مورد ریسک فاکتورها، علل، پروسههای تشخیصی، عوارض بیماری و درمانها به طور کامل البته با فرمت خاص بیماران بحث شده است. این مقالات حاوی عکسهای آموزشی جداول و نمودارهای تکمیلی نیز میباشد. همچنین در این بخش لینکهایی وجود دارد که به سایتهایی حاوی مطالب مشابه متصل است. این سایتها اطلاعاتی را به زبان ساده تر و یا کامل تر در اختیار مراجعه کنندگان قرار میدهد.

نحوه جستجو و ارائه اطلاعات در UpToDate:

1- جستجوی دارو

۲- جستجوی بیماری

برای جستجو در UpToDate نام دارو یا بیماری مورد نظر را در قسمت مربوطه تایپ می کنید و دکمه مربوط به search را فشار میدهید. در صورتی که نام بیماری یا داروی مورد نظر را اشتباه تایپ کنید و یا از کلمه مخفف استفاده کنید برنامه در صفحه نتیجه جستجو چند کلمه که با لغت تایپ شده سازگاری بیشتری دارند را پیشنهاد میکند و می توانید کلمه صحیح را از بین آنها انتخاب نمایید.

۱- جستجوی دارو در UpToDate:

در صورتی که عبارت مورد نظر دارو باشد، ابتدا تک نگارهای دارویی شامل داروی فوق به تنهایی و داروهای ترکیبی که داروی فوق یکی از اجزای آنها باشد ذکر میشود.

هر دارو سه تک نگار جداگانه دارد. ۲ تک نگار مخصوص گروه پزشکی و یک تک نگار با زبان ساده که مخصوص استفاده بیمار طراحی شده است. اطلاعات مربوط به گروه پزشکی نیز در دو دسته اطلاعات دارویی بزرگسالان و اطفال ارائه شدهاند. در خصوص بسیاری از مطالب در بالای صفحه میتوان نوع جستجو را بر اساس اینکه آیا اطلاعات اطفال مورد نظر است یا بزرگسالان و یا هر دو همزمان، میتوان نوع جستجو را انتخاب کرد. این قسمت در بالای صفحه نتیجه جستجو به صورت:

Prioritize pediatric topics y Prioritize adult topics All search results

ذکر شده است. به عنوان مثال در مورد داروی هپارین گزینههای زیر مشاهده میشود:

Heparin: Drug Information

Heparin: Pediaric Drug Information

Heparin: Patient Drug Information

بعد از تکنگارهای دارویی مقالاتی در خصوص بررسی کلی دارو یا دسته دارویی و درمان بیماریهایی که در درمان آنها از داروی موردنظر استفاده شده است، بازیابی میشوند.

۲- جستجوی بیماری در UpToDate:

در صورتی که کلمه مورد نظر نام بیماری باشد مقالات مختلفی در مورد پاتوفیزیولوژی، علل ایجاد اتیولوژی)، تظاهرات بالینی، تشخیص و درمان کلی و درمان در جمعیت های خاص فهرست میشود. همچنین سایر مقالاتی که بیماری فوق در آنها نام برده شده است نیز به ترتیب ارائه میگردند. در صورتی که بدون کلیک کردن با موس روی هر کدام از مطاب فوق مراجعه کنید؛ سر فصلهای مطلب در قسمت سمت راست برنامه باز میشود و میتوان سر تیترهای مطالب را مشاهده نمود و یا از ازهمان نقطه بر روی آنها کلیک نمود. در صفحه نتیجه جستجوی مقالات، سرفصلهای هر عنوان به صورت جداگانه در کنار مطالب ذکر میشوند و میتوان به طور مستقیم با کلیک بر روی آن به سر فصل مورد نظر مراجعه کرد. همچنین در داخل متن مقالات مربوط به بیماری چناچه از دارویی نام برده شده باشد و یا اشارهای به مقاله دیگری شده باشد، آن مقاله و یا دارو به صورت لینک و با رنگ سبز مشخص شده و با کلیک بر روی آن میتوان مستقیما به تک نگار دارویی یا مقاله مورد نظر مراجعه کرد. در هر مقاله تعدادی موضوعات مربوطه در انتهای ستون سمت چپ ذکر میشود که بسیار راهگشاست و میتوان برای مطالعه کامل یک مطلب از آن استفاده نمود.

منابع:

منابع هرمطلب به صورت خلاصه در انتهای هر مقاله فهرست شدهاند. همچنین منبع مربوط به هرمطلب با ذکر شماره در انتهای پاراگراف يا مطلب مورد نظر به صورت لینک ذکر میشود. با کلیک بر روی شماره مقاله و یا خلاصه فهرست شده آن در انتهای مقاله میتوان خلاصه مقاله را در صفحهای جداگانه مشاهده نمود که این یکی از امکانات منحصر به فرد UpToDate است. البته تمام منابع حاوی خلاصه مقاله نیستند که این نوع رفرنسها به رنگ سیاه هستند و در مقابل منابعی که حاوی خلاصه مقاله هستند با رنگ سبز مشخص شده اند.

جداول، نمودارها و تصاویر:

در هر مقاله جداول کاربردی حاوی مطالب مختلفی مانند درمان های مختلف بیماری، مقایسه برخی داروها، علائم بیماری و سایر مطالب ارائه میشود. در کل میتوان از جداول UpToDate به عنوان خلاصه مطالبی که قابلیت دسترسی سریع دارند استفاده نمود. در بعضی از مقالات عکسهای مربوط به آن موضوع در قسمت جداگانهای قرار دارند که با کلیک بر روی هر کدام در صفحهای جداگانه، عکسها نمایش داده میشوند که در کنار مطالعه مقاله، مشاهده عکسها بسیار آموزشی میباشد.

نویسندگان و ویراستاران :

تمام مطالبی که در UpToDate موجود است توسط نویسندگانی که نام آنها در ابتدای مقالات وجود دارد و تحت نظر ویراستاران اصلی میباشند، نوشته شده است. این نویسندگان از افراد صاحب نظر در هر زمینه انتخاب شده اند. این مطالب را ویراستاران اصلی به طور کامل مرور میکنند تا تمام مقالات مربوطه، مرور شده باشد و مطالب مطابق استانداردها و سیاستهای کلی این برنامه باشد. برای ارزیابی دقیق تر ویراستاران مسئول و افرادی که در جوامع علمی صاحب نظر هستند نیز بر روی مطالب نظارت میکنند. البته دستورالعملهایی که از جوامع علمی معتبر ذکر شدهاند بدون تغییر در مقالات ارائه میشود.

قسمت خلاصه و توصیهها:

در انتهای هر بحث توسط نویسندگان و ویراستارن اصلی، خلاصهای از مطالب و همچنین توصیههای درمانی نویسندگان ذکر شده است که بسیار کاربردی و مفید میباشد. این قسمت یکی از کاربردی ترین بخشهای این مجموعه است و میتوان حتی برای مرور هر مبحث در فرصت کوتاه از آن استفاده کرد. در هر پاراگراف از این قسمت لینکهایی به مطالب اصلیآن مقاله وجود دارد و میتوان حتی برای مطالعه کامل از این قسمت استفاده و در مواقع ضروری با استفاده از این لینکها به مطالب اصلی در متن رجوع کرد. UpToDate و شواهد:

UpToDate براساس مجموعه شواهد و مستندات معتبر گردآوری شده است. گروه نویسندگان ۴۴۰ مجله را مورد بررسی قرار میدهند که عمدتا از منابع زیر تأمین میشود. مطالعات تصادفی که با روشهای صحیح متدلوژی انجام شده اند و از جمله با ارزشترین مستندات هستند و بعد از آنها به ترتیب مطالعات تصادفی با مشکلات متدلوژیک، مطالعات Obser*ational و در نهایت Unsystematic Clinical Obser*ations قرار دارند. همچنین مطالبی که براساس یک Systematic Re*iews ذکرشده اند بسیار با ارزش و از نظر علمی مستدل میباشند. هر موضوع یک نویسنده دارد که در آن زمینه بسیار با تجربه و مطرح است. همچنین دو پزشک مستقل دیگر این مقالات را مورد باز بینی قرار میدهند. زمانی که مطالعات Systematic Re*iews وجود دارند مطالب از این مطالعات ذکر میشوند و در فقدان آنها از مطالعات تصادفی با متد صحیح استفاده میشود. در کنار هر پاراگراف منبع مربوط به آن با یک شماره ذکر شده است و لیست آنها در انتهای مقاله ارائه گردیده است. یکی دیگر از امکانات برنامه همان طور که ذکر شد این است که هر یک از شمارههای منابع لینکی هستند که با کلیک بر روی آنها میتوان خلاصه مقاله مربوط را مشاهده کرد و به ترتیب هم میتوان از مطالب مقاله مطلع شد وهم در تهیه مطالب آموزشی از رفرنسهای ذکرشده استفاده نمود.

مجلات استفاده شده در این برنامه عمدتا از چند منبع زیر تهیه شدهاند:

MEDLINE -1

Cochrane Database -۲

Clinical E*idence -۳

ACP Journal Club Guidelines -4

Reports from the Food and Drug Administration -5

Centers for Disease Control -6

National Institutes of Health -7

درجه مستندات :

در UpToDate درجه هر توصیه و مطلب ذکر شده بر اساس شواهد آن مشخص شده است. ایندرجه بندی بر اساس یک عدد (۱ و ۲) و یک حرف (A,B,C) نشان داده میشود. اعداد نشان دهنده شدت توصیه است، به صورتی که عدد ۱ نشان دهنده توصيه قوی است (مثلا توصیه به مصرف یا عدم مصرف یک فراورده یا انجام یا عدم انجام آن). در صورتی که عدد ۲ نشان دهنده توصیه ضعیف تر است. در این مورد توازن بين فواید و مضرات درمان وجود دارد. حروف نشان دهنده کیفیت مستندات میباشد که از طرفی E*idence هایی است که پشتوانه توصیههاست. درجه A نشان دهنده مستندات بسیار با کیفیت مانند مطالعات بزرگ تصادفی است. درجه B نشان دهنده مستندات متوسط است که پشتوانه مطالعات ضعیف تری دارد و بالاخره درجه C نشان دهنده مستندات بسیار ضعیف است مانند مطالعات تجربی با دانستن درجه این مستندات میتوان ارزیابی نمود که توصیه انجام شده چه اندازه اجرایی و مستدل است.

به روز رسانی دادهها:

نویسندگان این نرم افزار به طور دائم منابع ذکر شده و سایر مراجع مطرح را مرور میکنند و در صورت نیاز تغییرات را در مطالب اعمال میکنند و این اتفاق بدون در نظر گرفتن محدودیت زمانی اعمال میشود (برای اعمال تغییرات نیازی نیست تا انتشار نسخه بعدی صبر شود). به عنوان مثال میتوان گفت در یک دوره ۴ ماهه حدود ۴۰ درصد از مطالب مورد بازبینی قرار میگیرند. در ابتدای هر مقاله آخرین زمانی که مطالب جدید در مورد همان مقاله مورد بررسی قرار گرفتهاند و همچنین زمانی که آخرین تغییرات اعمال شده ذکر میشود، زیرا ممکن است بسیاری از مقالات بررسی شده قابلیت ایجاد تغییر را در مقاله نداشته باشند. این موضوع یکی از مزیتهای UpToDate است به خصوص زمانی که از برنامه به صورت On line استفاده میکنید یا از آخرین نسخه برنامه استفاده میکنید میتوانید مطمئن باشید که مطالب کاملا به روز هستند و تغییرات احتمالی در زمینه اطلاعات علمی در مطالب اعمال شده است. با توجه به اینکه اکثر منابع در زمینه اطلاعات دارویی با پزشکی هر چند سال و یا در بهترین حالت هر سال منتشر میشوند، به روز رسانی دائم UpToDate و انتشار هر ۴ ماه آن میتواند در دسترسی به اطلاعات به روز بسیار مفید باشد.

مطالبی که در مورد آنها اختلاف نظر وجود دارد:

علی رغم اینکه مطالب توسط افراد کاملا علمی و صاحب نظر در هر رشته نوشته شدهاند ممکن است نظر نویسندگان در بعضی از موارد با نظر سایر صاحبنظران متفاوت باشد. در این موارد ذکر شده است که در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد و خواننده بر اساس شواهد موجود میتواند تصمیمگیری کند. برای جلوگیری از ایجاد قضاوت های نادرست در این زمینه تا حد امکان این موارد در هر قسمت ذکر شدهاند. جوامع علمی همکار با UpToDate: بسیاری از جوامع مهم علمی UpToDate را به عنوان برنامه رسمی آموزشی خود میشناسند. همچنین تعدادی از جوامع مهم علمی با UpToDate همکاری علمی و آموزشی دارند و یا از این برنامه استفاده میکنند. برخی از این جوامع در قسمت زیر لیست شده اند:

 • American Thoracic Society
 • The Endocrine Society
 • The Hormone Foundation 
 • American College of Rheumatology
 • American Gastroenterological Association
 • Society of General Internal Medicine
 • American College of Obstetricians and Gynecologists
 • American Academy of Pediatrics
 • American Academy of Family Physicians

UpToDate و آموزش مداوم پزشکی (CME):

مشابه برنامههای آموزش مداوم پزشکی (CMEیا بازآموزی) در ایران UpToDate نیز این برنامهها را از طریق نرم افزار خود ارائه میدهد. بدین صورت که در هر ماه با خواندن یک مطلب از پیش مشخص شده میتوان امتیاز بازآموزی کسب کرد. هر چند این سیستم در ایران به طور رسمی قابل استفاده نیست (استفاده از قسمت CME امتیاز باز آموزی ندارد!)، اما مطالب مشخص شده از نظر آموزشی بسیار با ارزش هستند. برای دسترسی به این قسمت میتوان در صفحه اصلی بر روی عبارت CMB کلیک کرد

نحوه دسترسی به UpToDate:

این برنامه از دو روش، برنامه نصب شده بر روی کامپیوتر و به صورت آنلاین قابل استفاده است. برای هر کدام میبایست هزینهای به عنوان حق اشتراک پرداخت شود.

در ایران اشتراک UpToDate آنلاین توسط وزارت بهداشت خریداری شده و از طریق سایت

دانشگاه تهران و کتابخانه ملی دیجیتال علوم پزشکی قابل استفاده است. مزیت این نوع دسترسی به روز بودن برنامه است. اما برنامه نصب شده بر روی کامپیوتر از طریق برخی از انتشارات مشهور علوم پزشکی و همچنین برخی مجموعههای علوم پزشکی در دسترس قرار میگیرد.

ماشین حسابهای پزشکی:

این برنامه همچنین حاوی تعداد زیادی Calculators در زمینههای مختلف طب داخلی است که در هر یک از زمینههای طب چند مورد از این محاسبه گرها ذکر شدهاند. استفاده از این محاسبه گرها بسیاری از محاسبههای حیاتی که نیاز به حفظ فرمول و همچنین دارا بودن ماشین حساب را دارد بسیار آسان میکند (به خصوص هنگام در دسترس بودن Pocket PC). از جمله فرمولهای مطرح شده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Rheumatology

*  Corticosteroid Medication Dosing Con*ersions (glucocorticoid effect)

 • Cardiology

*  Framingham 10 year risk of general cardio*ascular disease in men (2008 paper)

*  TIMI score for ST ele*ation acute myocardial infarction

*  Cardiac output

*  Friedewald equation for low density lipoprotein (LDL) - Pulmonary *ascular resistance . QT inter*al correction (EKG)

*  Systemic *ascular resistance

 • Critical care

*  BODE index for COPD sur*i*al prediction

*  Emergency med calculators Contents

*  

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.