توضیحات

بازنویسی نسخه

  1. Tab Vitamin B1 300mg                                 N=100             شبی یک عدد بعد از غذا
  2. Tab Glyclazide 80mg                                     N=500 روزی4 عدد
  3. Tab Acarbose 50mg                                     N=200       روزی 3 نصفه با هر وعده غذایی

تشخیص احتمالی

این بیمار احتمالا مبتلا به دیابت نوع دو می باشد که احتمالا با توجه به آن که به سولفونیل اوره پاسخ نداده داروی آکاربوز نیز اضافه شده است.داروی ویتامین B1 برای تنظیم متابولیسم کربوهیدرات ها ویا نوروپاتی دیابتی تجویز شده است.

مکانیسم

آکاربوز مهارکننده ی آلفا گلوکوزیداز است.این دارو باعث جذب آهسته کربوهیدرات های کمپلکس می شود و می تواند به تنهایی ویا همراه با سولفونیل اوره ها،متفورمین ویا انسولین استفاده شود؛که در این نسخه همراه سولفونیل اوره (گلی کلازید) تجویز شده است.

داروی گلی کلازید جزءسولفونیل اوره ها است.این دارو باعث افزایش ترشح انسولین وکاهش خروج گلوگز از کبد وافزایش مصرف محیطی گلوکز می شود.

توصیه ها

دستور استفاده: دراین نسخه دستور گلی کلازید به صورت روزی 4 درج شده است که اصولا توصیه بر این است که در دووز های بالای 160 میلی گرم روزانه،مصرف دارو به صورت دو بار در روز و به طور کاملا مساوی صورت گیرد.بنابراین بهتر است دستور دارو به صورت 2 عدد صبح و2 عدد شب با غذا روی جعبه دارو نوشته شود.

عوارض جانبی: داروی آکاربوز می تواند باعث درد شکمی ومدفوع شل شود.داروی گلی کلازید می تواند به صورت شایعی ایجاد هایپوگلایسمی (افت قندخون) نماید بنابراین باید به بیمار توصیه نمود تا در صورت بروز علائم هایپوگلایسمی مانند لرزش دست،عرق کف دست،ضعف،تپش قلب و سرگیجه بلافاصله از قند خوراکی استفاده نماید.همچنین جهت کاهش عوارض بهتر است بیمار تعداد وعده های غذایی را افزایش دهد ولی حجم مصرفی در هر وعده را کاهش دهد.

تداخلات دارو با غذا: بهتر است داروی گلی کلازید با غذا استفاده شود.همانطور که پزشک معالج در نسخه تجویز نموده اند بهتر است داروی آکاربوز با اولین لقمه غذا استفاده شود.

تداخلات دارو با دارو : در این نسخه تداخل مهمی وجود ندارد.

موارد احتیاط و موارد منع مصرفموارد احتیاط و موارد منع مصرف: گلی بنکلامید می تواند به صورت شایعی ایجاد هایپوگلایسمی (افت قند خون) نماید بنابراین باید به بیمار توصیه نمود تا در صورت بروز علائم هایپوگلایسمی مانند لرزش دست، عرق کف دست، ضعف، تپش قلب و سرگیجه بلافاصله از قند خوراکی استفاده نماید.

داروی آکاربوز در بیماران با نارسایی کلیه با احتیاط استفاده شود.

شرایط نگهداری: داروهای موجود در نسخه به شرایط نگهداری خاصی نیاز ندارند.

تذکر

داروی گلی کلازید می تواند در نگارش شبیه به داروی گلی بنگلامید نوشته شود،که با توجه به اینکه یکی به صورت قرص های 80 میلی گرم ودیگری به صورت قرص های 5 میلی گرم است می توانند از یکدیگر تشخیص داده شوند..

      

جزئیات خاص

آپارات ---

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.