توضیحات

بازنویسی نسخه

نسخه 1

1.Metformin Tab 500mg       N=600   صبح و ظهر وشب یک عدد

2.Pioglitazone   Tab   15 mg     N=200   ظهرها یک عدد      

3.Atorvastatin   Tab 20 mg     N=200      هرشب یک عدد        

4.Enalapril     Tab 5mg   N=400            صبح و شب یک عدد

تشخیص احتمالی

در نسخه اول بیمار احتمالا مبتلا به دیابت نوع 2 ودیس لیپیدمی می باشد . داروی انالاپریل ممکن است برای فشار خون بالای بیمار و یا برای پیشگیری از نفروپاتی دیابتی وی تجویز شده باشد.

.

مکانیسم

گلوتازون برند ایرانی داروی پیوگلیتازون می باشد .پیوگلیتازون جزء دسته تیازولیدین دیون ها می باشد که باعث افزایش اثر انسولین در محیط و افزایش مصرف گلوکز در ماهیچه ها و بافت چربی و کاهش خروج گلوکز از کبد می شود. این دارو در استفاده همزمان با سولفونیل اوره یا متفورمین می تواند با دوز 15 تا 30 میلیگرم روزانه ، یکبار در روز استفاده شود . در صورت بروز هایپوگلایسمی ممکن است دوز سولفونیل اوره کاهش یابد .

توصیه ها

دستور استفاده       استفاده از پیوگلیتازون می تواند بدون توجه به مصرف غذا صورت گیرد .

عوارض جانبی   بامصرف داروی پیوگلیتازون بیمار ممکن است دچار افت قند خون شود و علایمی از قبیل گیجی ،سردرد ،خواب آلودگی ،احساس سستی ،لرزش ،احساس گرسنگی و عرق ریزه را تجربه نماید . که در صورت بروز می تواند از قرص گلوکز و یا آب میوه استفاده نماید .

تداخلات دارو با غذا     غذا می تواند سرعت جذب را کاهش دهد ولی بر میزان جذب تاثیری ندارد . داروی پیوگلیتازون می تواند با یا بدون غذا استفاده شود .

موارد احتیاط و موارد منع مصرف       تیازولیدین دیون ها از جمله داروی پیوگلیتازون می توانند باعث ایجاد و یا بدتر شدن نارسایی قلبی شوند بنابراین علائم و نشانه های نارسایی قلبی از جمله افزایش سریع وزن بدن ،ادم و دیس پنه به خصوص در شروع استفاده از دارو و یا افزایش دوز آن باید به دقت پایش شوند . این دارو در افرادی که Symptomatic Heart Failure دارند نباید استفاده شود.

شرایط نگهداری       داروی موجود در این نسخ به شرایط نگهداری خاصی نیاز ندارند.

تذکر   از آنجا که داروی پیوگلیتازون هم دوز 15 و هم دوز 45 میلی گرم دارد ، ممکن است در صورت نگارش ناخوانا به صورت لاتین ،این دو دوز به جای هم به بیمار تحویل شود.

جزئیات خاص

آپارات ---

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.