توضیحات

اطلاعات درخواستی

موارد مصرف

سوابق پزشکی

واریسلا زوستر         

شرح مشکل حال حاضر        

بیمار خانم 70 ساله هستند که یک ماه پیش به زونا مبتلا و درمان شدند. در این یک ماه در محل ضایعات (پهلو و کمر) که اکنون برطرف شده اند، احساس درد و سوزش و خارش شدید دارند. بیمار همچنین اضافه وزن و آرتروز زانو دارد که باعث شده در این مدت به پزشک مراجعه نکند.

سوابق دارویی

_

داروهای حال حاضر

_

               

سوال فرموله شده با استفاده از شرح حال و اطلاعات بیمار(سوال نهایی)

تشخیص و اقدامات درمانی postherpetic neuralgia

پاسخ      

درد پس از ابتلا به زونا در درصدی از بیماران به خصوص افراد بالای 50 سال و افرادی که دچار ضایعات و درد شدید میشوند، ماه/سال ها پس از بهبود ضایعات، میتواند ادامه داشته باشد. دردی که بین 1 تا 4ماه طول بکشد subacute و دردی که بیش از آن ادامه یابد، در فاز PHN دسته بندی میشود. این درد معمولا در همان محل ضایعات به وجود می آید و حتی به صورت دوره ای و موقت برطرف نمیشود. هرچند طولانی شدنش نادر است. با توجه به شرح حال بیمار کاندید PHN است و میتواند پیش از مراجعه به پزشک از درمان های موضعی استفاده کند.

توصیه نهایی

استفاده از پماد کپسایسین 4بار در روز. باید توجه داشت که این دارو در بعضی از بیماران ایجاد سوزش غیرقابل تحمل میکند. استفاده از لیدوکائین موضعی هم میتواند در کوتاه مدت علائم را کنترل کند. سایر اقدامات درمانی نیاز به معاینه و تجویز پزشک دارند. (گاباپنتین، پرگابالین، ضدتشنج ها،...)            

پیگیری

ندارد

Reference: uptodate

پاسخ دهنده:دکتر پرنیان دهشت       

جزئیات خاص

آپارات ---

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.