کاربرد داروی جدید Tenapanor

کاربرد داروی جدید Tenapanor برای درمان بیماران مبتلا به سندرم روده ی تحریک پذیر با غلبه ی یبوست (IBS-C)

تناپانور یک مولکول کوچک بوده که در محل مجرای دستگاه گوارش با مهار ترانسپورتر NHE3 وکاهش برداشت سدیم از دستگاه گوارش عمل می کند.

در کارآزمایی های بالینی نشان داده شده است که تجویز خوراکی دارو باعث کاهش جذب روده ایی سدیم و فسفر از غذای مصرفی می شود.

داروهایی که تاکنون از سوی سازمان غذا وداروی آمریکا برای بهبود مشکل یبوست تایید گرفته اند از طریق ترشح کلرید به داخل دستگاه گوارش وبهبود علایم در برخی از این بیماران عمل کرده اند؛اگر تناپانور نیز مورد تایید سازمان غذا وداروی آمریکا قرار بگیرد ،می توان گفت که اولین دارویی خواهد بود که با کاهش برداشت سدیم از روده عمل می کند و با افزایش مایع در روده باعث نرم شدن مدفوع و منظم شدن روده می شود.همچنین در مطالعات بالینی تناپانور کاهش آماری معنا داری در درد افراد مبتلا به IBS-C نشان داده است ؛ این کاهش درد را مرتبط با مهار سیگنال های وابسته به TRPV-1 دانسته اند که بواسطه ی آن تناپانور را از سایر درمان هایی که در حال حاضر برای درمان IBS-C   استفاده می شود، متمایز کرده است.

کاربرد این دارو بر اساس نتیجه ی دو کارآزمایی بالینی فاز 3 (T3MPO-1 و T3MPO-2) که روی 3100 داوطلب بیمار وسالم انجام شده صورت گرفته است. نتایجی که اثر پایدار دارو را در کاهش یبوست ودرد شکمی در افراد مبتلا به سندرم روده ی تحریک پذیر با غلبه ی یبوست،نشان می دهد.مشخصات ایمنی مطلوب دارو در تمام کارآزمایی های بالینی نشان داده شده است که با تکمیل کارآزمایی T3MPO-3تایید خواهد شد.

علاوه بر سندرم روده ی تحریک پذیر دارو برای درمان هایپرفسفاتمی در بیماران با نارسایی شدید کلیوی(ESRD) تحت ارزیابی می باشد.

13 سپتامبر 2018

تهیه وتنظیم :دکتر دولت آبادی

منبع خبر: drugs.com

82101 پاسخ گوی سوالات علمی- دارویی

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.