ارتباط داروهای مهار کننده ی پمپ پروتون (PPI) به عنوان داروهای شایع مورد استفاده درسوزش معده با شکستگی لگن در بیماران دیالیزی مطلب ویژه

 

nexium 1200 500 123456 1

 

یک مطالعه ی جدید نشان می دهد؛ داروهای شایع مورد استفاده در سوزش معده و رفلاکس ممکن است خطر شکستگی های لگن را در میان افرادی که دیالیز می شوند نزدیک 20% افزایش دهند.

بیشتر افراد مبتلا به نارسایی کلیه برای کاهش تولید اسید معده از داروهای مهار کننده ی پمپ پروتون (PPI) استفاده می کنند.

دکتر چاندان وانگالا، مدیر این مطالعه می گوید :مهار کننده های پمپ پروتون ششمین نوع از شایعترین داروهای تجویز شده در میان بیماران وابسته به دیالیز می باشند،با این وجود ،استفاده از آن ها با افزایش ریسک شکستگی لگن همراه است.

تیم مطالعاتی دکتر وانگالا،توصیه کردند، افراد دیالیزی که از داروهای مهار کننده ی پمپ پروتون استفاده می کنند باید به صورتمرتب از نظر نیاز به ادامه ی دریافت دارویی ارزیابی شوند.

امپرازول،لانسوپرازول،پنتوپرازول از جمله ی دارو های مهار کننده ی پمپ پروتون می باشند.

در این مطالعه ،محققان از دانشکده ی پزشکی Baylor همه ی شکستگی های لگن در میان افراد دیالیزی که بین سال های 2009 تا 2014 گزارش شده بودند را شناسایی کردند.هر بیمار با شکستگی لگن با 10 بیمار مشابه که روی دیالیز بوده و شکستگی لگن نداشتند،تطبیق داده شد.

محققان همچنین ادعای Medicare Part D مبتنی بر پی گیری داروهای تجویزی بیماران در طی سه سال گذشته را ارزیابی کردند.

به طور کلی مطالعه شامل 4550 مورد شکستگی لگن و45500 بیمار گروه کنترل بود.

محققان بعد از ارزیابی متغییر ها ، استفاده از مهار کننده های پمپ پروتون را با 19 درصد خطر بیشتر شکستگی لگن برآورد کردند.

تقریبا 75 درصد از بیماران که دچار شکستگی لگن شده اند ،از یک مهار کننده ی پمپ پروتون در 3 سال گذشته استفاده کرده اند. بااین حال محققان می گویند که آنتاگونیست های گیرنده ی هیستامین -2 مانند فاموتیدین با ریسک شکستگی لگن مرتبط نیست.

نویسندگان مقاله اعلام کردند که این یافته ها به معنی این نیست که استفاده از مهار کننده های پمپ پروتون باعث شکستگی لگن می شود.

بنجامین لازاروس و دکتر مورگان گرام از دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز در بالتیمور نوشتند: براساس داده های موجود ما پیشنهاد می کنیم که استفاده از PPIها در بیماران همودیالیزی محدود شوند.

27 سپتامبر 2018

منبع خبر: drugs.com

تهیه وتنظیم:دکتر دولت آبادی

آخرین ویرایش در سه شنبه, 17 مهر 1397 10:34

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.