عدم استفاده از ضد احتقان ها در سرماخوردگی در بچه های زیر 6 سال

Cough 656b77001904972c48737c80e8531017

برای سرماخوردگی کودکان زیر 6 سال از ضداحتقان ها استفاده نکنید

گرچه سرماخوردگی یک بیماری خود محدودشونده بوده و بعد از 5 تا 7 روز بهبود می یابد ،اما به طور معمول از داروهای بدون نسخه(OTC) برای کمک به کاهش علائم استفاده می شود؛ با این حال نباید از ضد احتقان ها برای بچه های زیر 6 سال استفاده کرد،همچنین مصرف این دارو هابرای بچه های زیر 12 سال باید با احتیاط صورت گیرد.

دکتر van Driel رئیس دانشکده ی پزشکی کوئینزلند استرالیا در نوشته ایی اعلام کرده :شواهدی مبتنی بر اینکه این دارو ها باعث کاهش علائم بینی در کودکان می شود،وجود ندارد.همچنین شواهدی وجود دارد که این دارو ها باعث ایجاد عوارض جانبی همچون خواب آلودگی،مشکلات گوارشی می شود.

علاوه بر موارد گفته شده، استفاده از این دارو ها،با عوارض بسیار جدی همچون تشنج،افزایش ضربان قلب ومرگ در کودکان بسیار کوچک همراه بوده است.

هشدار های گفته شده مسئله ی جدید نیست،در یک دهه ی گذشته سازمان غذا وداروی آمریکا توصیه کرده که داروهای بدون نسخه ی مورد استفاده در سرفه وسرماخوردگی نباید برای درمان کودکان زیر 2 سال استفاده شود.همچنین این سازمان اظهار داشته که آن ها شواهد را برای کودکان 2 تا 11 سال بررسی می کنند گرچه تاکنون هیچ توصیه ایی برای آن ارائه نکرده است.

دکتر van Driel به واحد اخبار پزشکی medscape گفته:لازم است تا والدین به اطلاعات مناسب در مورد مزایا ومعایب استفاده از ضد احتقان ها برای کودکان خود دسترسی داشته باشند؛واین موضوع به علت اینکه این فرآورده ها بدون نسخه در دسترس هستند،دشوار است.

وی ادامه داد:بیشتر افراد با ظهور اولین علائم سرماخوردگی بدون مراجعه به پزشک این دارو ها را استفاده می کنند،بنابراین این اطلاعات باید در موقع خرید دارو در اختیار بیماران قرار بگیرد.

ایشان تایید کردند که سازمان غذا ودارو ی آمریکا اطلاعات ایمنی برای استفاده از این داروها را منتشر کرده و ومحصولات حاوی این دارو ها را برای بچه های زیر 2 سال از بازار دارویی حذف کرده است. وی ادامه داد:گرچه انجام این کار مهم است اما کافی نیست ولازم است آگاهی عمومی مشابه اقدامات انجام شده برای کاهش مصرف نابجای آنتی بیوتیک،صورت گیرد.

دکتر میشل تری،متخصص اطفال در بیمارستان کودکان سیاتل واشنگتن نتایج بدست آمده را تایید کرده است:شواهدی وجود ندارد که مصرف آنتی هیستامین ها وضداحتقان ها طول دوره ی بیماری را کوتاه می کند و یا باعث بهبود معنا دار علایم سرماخوردگی می شود.باید به والدین این اطمینان را بدهیم که سرماخوردگی بعد از یک دوره ی 5 تا 7 روزه بهبود می یابد.پزشکان نیز باید علایم تنفس دشوار در کودکان را به والدین بگویند تا والدین بدانند با دیدن چه علایمی نیاز است تا به پزشک مراجعه نمایند.

12 اکتبر 2018

منبع خبر: medscape

تهیه وتنظیم: دکتر فاطمه دولت آبادی

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 14 آبان 1397 15:27

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.