افزایش بسیار زیاد سطح HDL می تواند به اندازه ی سطح بسیار پایین آن خطرناک باشد

45742757

 

داروسازانی که نسخ حاوی داروهای افزایش دهنده HDL را اماده می کنند از نتایج اعلام شده در مطالعه ای جدید که درکنفرانس انجمن کاردیولوژی اروپا در مونیخ ارایه شده شگفت زده می شوند.بر پایه این مطالعه افزایش خیلی زیاد سطح HDL با افزایش خطر سکته قلبی و مرگ همراه است و الان زمان تغییر نگرش نسبت به کلسترول HDL می باشد.

بدلیل نقش ملکول HDL در کمک به حرکت کلسترول در جریان خون و دیواره عروق ،سطح بالای آن به عنوان عامل پیشگیرانه در مقابل انسداد عروق و اترواسکلروز در نظر گرفته می شود.البته باید بدانیم چه عددی خیلی بالا در نظر گرفته می شود.

در این مطالعه روی 5965 بیمار با مشکل قلبی ، ارتباط افزایش سطح HDL  و خطر حمله قلبی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.سن متوسط بیماران 63 سال بوده 65 درصد مرد بوده اند و به 5 گروه بر اساس سطح HDL  تقسیم شده اند.

  • سطح کمتر از 30 میلیگرم /دسی لیتر
  • 31-40 میلیگرم /دسی لیتر
  • 41-50 میلیگرم /دسی لیتر
  • 51-60 میلیگرم /دسی لیتر
  • بیشتر از 60 میلیگرم /دسی لیتر

بیماران بطور متوسط برای 3.9 سال پیگیری شدند.769 بیمار بدلیل حملات قلبی عروقی مردند و یا سکته قلبی غیر کشنده داشته اند.

محققان پی بردند بیمارانی با پایین ترین و بالاترین سطح HDL  با بیشترین خطر افزایش یافته همراه می باشند که 1.62 درصد در گروهی با پایین ترین سطح و 1.44 برای افرادی با بالاترین سطح اندازه گیری شده است.
بیمارانی باسطحHDL    بین 41 تا 60 کمترین خطر حملات قلبی عروقی و مرگ را داشته اند. سطح HDL –c افزایش یافته بطور متناقض با خطر افزایش یافته حوادث قلبی عروقی همراه است و مطرح کننده HDL    غیر عملکردی و محافظت عروقی معیوب می باشد بنابراین علیرغم اینکه مکانیسم کاملا شناخته شده نمی باشد ،یکی از تفسیرهای احتمالی این است که افزایش بسیار زیاد سطح HDL    نشاندهنده HDL    غیر عملکردی و تشدید بیماری قلبی عروقی به جای پیشگیری از آن می باشد.در پایان این مطالعه تاکید شده است که کلسترول HDL    به عنوان کلسترول خوب "ممکن است دیگر برای همه مناسب نباشد"
5 سپتامبر 2018

تهیه وتنظیم:فاطمه خلیلی

منبع خبر: uspharmacist

 

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.