افتتاح مرکز جدید اطلاع رسانی دارو و سموم استان تهران

 

 .مرکز جدید اطلاع رسانی دارو و سموم سامانه 190 استان تهران در داروخانه 13 آبان دانشگاه علوم پزشکی تهران افتتاح ش

به گزارش ایفدانا، دکتر مهرناز خیراندیش، مدیرکل دفتر نظارت و پایش فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو در مراسم افتتاح مرکز اطلاع‌رسانی دارو و سموم سامانه 190 استان تهران با بیان این‌ مرکز بیش از 20 سال سابقه دارد، گفت: این مرکز برای اولین بار در معاونت غذا و دارو یا سازمان غذا و دارو شکل گرفت که در زمینه‌ عوارض‌ دارویی، تداخلات دارویی و غیره فعال بود، سپس به مرور زمان این مراکز در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز ایجاد شدند.

وی با بیان اینکه مراکز پاسخ‌گویی دارو و سموم در بیش از 70 درصد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دایر است، اظهار کرد: پاسخگویی مناسبی به وسیله سامانه 190 در دانشگاه ها اعمال می‌شود. در این مراکز افراد پاسخگو نیز آموزش‌های لازم را دیده‌اند و کمک‌های زیادی را به افزایش آگاهی مردم و افراد متخصص می‌کنند.

مدیرکل دفتر نظارت و پایش فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو با اشاره به سیاست‌های دولت و وزارت بهداشت امبنی بر انتقال خدمات ازستاد به صف و دانشگاه‌های علوم پزشکی، عنوان کرد: نظر به ایجاد ارزش افزوده و تلاش برای ارائه اطلاعات روز علمی و با توجه به اینکه این خدمات کاملا علمی است، مرکز پاسخگویی دارو و سموم استان تهران به دانشگاه علوم پزشکی تهران منتقل و در محل داروخانه‌های 13 آبان مستقر شد.

خیراندیش با بیان این‌که حجم کاری مرکز اطلاع‌رسانی دارو و سموم استان تهران بالاست و تماس‌های شهرستان‌ها نیز بعضا به این مرکز متصل می‌شود، افزود: با توجه به بالا بودن تعداد تماس ها مقرر شد این مرکز برون سپاری شود، که بر این اساس بررسی‌های علمی این اقدام چندین ماه به طول انجامید و در نهایت امروز مرکز پاسخگویی دارو و سموم استان تهران به دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجموعه داروخانه‌های ۱۳ آبان منتقل شد.

وی با تاکید بر اینکه سامانه 190 همچنان در سازمان غذا و دارو مستقر خواهد بود، خاطرنشان کرد: این سامانه در حوزه اطلاعات دارویی فعال خواهد بود که انتظار می رود با این اقدام شاهد ارتقای کمی و کیفی این سامانه باشیم.

در ادامه دکتر روئینی، رئیس داروخانه ۱۳ آبان‌ نیز با بیان این‌که رویکرد مرکز پاسخگویی دارو و سموم تنها پاسخگویی تلفنی نبوده، بلکه نگاهی علمی و آموزشی دارد.

1 دی 1397

منبع خبر:سازمان غذا ودارو

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.