اکسی بوتینین در گرگرفتگی

اکسی بوتینین می تواند در درمان گرگرفتگی هایی که در آن نمی توان از دارو های هورمونی استفاده کرد،کمک کننده باشد.

زنانی که قادر به استفاده از روش های درمانی هورمونی برای گرگرفتکی نیستند(از جمله خانم های با سابقه ی سرطان سینه)،گزینه های درمانی محدودی برای درمان موثر گرگرفتگی دارند.مطالعات جدید داروی اکسی بوتینین را برای کاهش فرکانس وشدت عوارض ناشی از یائسگی مورد بررسی قرار داده است.

به گفته ی لئون فر استادیار آنکولوژی مایوکلینیک،بخشی از مسئله این است که گرگرفتگی در افراد با سابقه ی سرطان سینه در مقایسه با دیگر افراد می تواند شدیدتر باشد زیرا که:

  • شیمی درمانی ممکنه باعث یائسگی زودرس شود.
  • استفاده از داروهای آنتی استروژن که بخشی مهمی از رژیم درمانی سرطان سینه می باشد،می تواند علائم را تشدید کند.
  • درمان های هورمونی که گاهی اوقات برای درمان گرگرفتگی استفاده می شود،عموما برای افراد با سابقه ی سرطان سینه توصیه نمی شود.

گرگرفتگی فقط روی کیفیت زندگی اثر نمی گذارد،بلکه می تواند منجر به قطع زودهنگام درمان های سرطان سینه شود؛ واین خود می تواندخطر بازگشت سرطان سینه ومرگ ومیر را افزایش دهد.بنابراین مهم است که به دنبال درمان های موثر برای گرگرفتگی باشیم.

تحقیقات قبلی نشان داده که اکسی بوتینین می تواند در گرگرفتگی کمک کننده باشد،اکسی بوتینین یک داروی آنتی کولینرژیک است که با فعالیت نوروترانسمیتر های مغزی وسیستم عصبی محیطی تداخل دارد.این دارو غالبا برای درمان بی اختیاری ادرار استفاده می شود.

برای ارزیابی دارو، اکسی بوتینین در یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده با دارو نما در 6 هفته روی 104 بیمار،بررسی شد.در این میان 62 %از بیماران تاموکسیفن یا یک داروی مهار کننده ی آروماتاز را در طول مطالعه استفاده می کردند.

بهبود در کار،فعالیت های اجتماعی،ارتباطات وخواب در بیماران مصرف کننده ی اکسیبوتینین دیده شد.

این مطالعه ،علاوه بر کارهایی که قبلا در این زمینه منتشر شده است،نشان می دهد که اکسی بوتینین یک داروی موثر برای درمان گرگرفتگی در بیمارانی است که منع نسبی یا منع مطلق نسبت به درمان های هورمونی دارند.

این واقعیت که اکسی بوتینین با متابولیسم تاموکسیفن تداخل ندارد،یک نکته ی قابل توجه در افراد با سابقه ی سرطان سینه است ،زیرا که برخی از موثرترین درمان های غیر هورمونی برای درمان گرگرفتگی به طور بالقوه اثربخشی تاموکسیفن را کاهش می دهد.

22 دسامبر 2018

 

تهیه وتنظیم: دکتر فاطمه دولت آبادی

منبع خبر:uspharmacist

آخرین ویرایش در شنبه, 22 دی 1397 14:11

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.