آیا می توان از دارو های کنترل کننده ی دیابت در نارسایی قلبی استفاده کرد؟

 

محققان دانشگاه آریزونا دریافتند که متفورمین به عنوان داروی رایج مورد استفاده در دیابت نوع 2 می تواند برای درمان نارسایی قلبی با EF حفظشده (HFpEF) مورد استفاده قرار گیرد.؛ مشکلی که پیش بینی شده تا سال 2020 بیش از 8 درصد افراد 65 سال به بالا را تحت تاثیر قرار دهد

مطالعه ایی که در 19 دسامبر در مجله ی General Physiologyمنتشر شده است،نشان می دهد که متفورمین باعث شل شدن تیتین؛پروتئین کلیدی ماهیچه ی قلب شده و به قلب اجازه می دهد تا قبل از پمپاژ خون به سراسر بدن به طور کامل از خون پر شود.

تقریبا نیمی از بیماران مبتلا به نارسایی قلبی EF حفظشده دارند که در آن قلب می تواند به طور کامل منقبض شود اما به دلیل سختتر بودن دیواره ی بطن چب نسبت به حالت طبیعی ،نمی تواند در حدفاصل بین دو ضربان به طور کامل شل شود که خود باعث کاهش ظرفیت قلب در پرشدن از خون می گردد. این امر باعث کاهش خونرسانی به سایر مناطق بدن شده و در نتیجه منجر به نفس نفس زدن در طی فعالیت بدنی و ورزش کردن می شود.

در این مطالعه حیوانی بررسی شده است که آیا متفورمین با توجه به اینکه توانسته است باعث افزایش اتساع بطن چپ و کاهش میزان نارسایی قلبی در بیماران مبتلا به دیابت شود؛ می تواند درمان موثری در افراد مبتلا به نارسایی قلبی با EF حفظشده باشد یا خیر. این مطالعه نشان داده است که تجویز متفورمین در موش های با علائم مشابه نارسایی قلبی باEF حفظشده ،باعث کاهش سفتی بطن چپ و در نتیجه بهبود توانایی موش ها حین انجام فعالیت شده است.

در نتیجه متفورمین یک درمان بالقوه برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی با EF حفظشده می باشد، با توجه به اینکه در حال حاضر این دارو تاییدیه گرفته و به خوبی در انسان ها تحمل می شود،استفاده از آن با هدف قرار گرفتن در "سختی تیتین" می تواند به عنوان یک فرصت طلایی برای ورود به /عرصه ی پزشکی در نظر گرفته شود.

15 فوریه 2019

تهیه وتنظیم:دکتر فاطمه دولت آبادی

منبع خبر: uspharmacist

 

آخرین ویرایش در جمعه, 17 اسفند 1397 20:55

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.