آیا برخی از روش های پیشگیری از بارداری محکوم به شکست هستند؟

 

یک مطالعه ی جدید نشان می دهد؛خانم هایی که با وجود استفاده از یرخی داروهای ضد بارداری ،باردار می شوند،ممکن است ژن های آن ها عامل این موضوع باشند.

محققان گزارش کردند،یک گروه از ژن ها که باعث شکستن هورمون های موجود در دارو های پیشگیری از بارداری می شوند،می تواند در شکست روش پیشگیری از بارداری مقصر باشد.

دکتر لازورویتس، مدیر این تحقیق می گوید: فرض همیشگی برای خانمی که در حین استفاده از دارو های پیشگیری از بارداری ،باردار می شود این بوده که وی این دارو ها را به درستی استفاده نکرده است؛در حالی که یافته های این مطالعه نشان می دهد که ممکن است وجود برخی ژن ها در وی باعث بروز این مشکل شده باشد.

روش های پیشگیری از بارداری 100% موثر نیستند،اما دلایل این شکست به طور کامل مشخص نیستند.

در این مطالعه ی جدید که روی 350 خانم سالم که نیمی از آن ها بالای 22 سال بودند،انجام شده است.همه این افراد برای 12 تا 36 ماه ایمپلنت پیشگیری از بارداری داشتند.5% این افراد دارای ژن CYP3A7 1C بودند،این ژن در دوران جنینی فعال می شود وقبل از تولد خاموش می شود اما برخی خانم ها با این ژن آنزیم CYP3A7را به بزرگسالی انتقال می دهند.این آنزیم هورمون های موجود در دارو های پیشگیری از بارداری را می شکند وممکن است خانم هایی که از داروهای پیشگیری از بارداری (بخصوص داروهای با دوز پایین) استفاده می کنند را بیشتر در معرض باردار شدن قرار دهد.

این ژن ها از طریق غربالگری ژنتیکی شناسایی می شوند

فارماکوژنومیک یک رشته ی نسبتا جدیدی است که بر روی چگونگی اثر ژن ها بر پاسخ افراد به دارو ها مطالعه می کند.این مطالعه نشان داد که چگونه این رشته می تواند به طور چشمگیری سلامت زنان را بویژه به دنبال عواقب احساسی و مالی و اجتماعی شکست پیشگیری از بارداری تغییر دهد.

 

12 مارس 2019

تهیه و تنظیم:دکتر دولت آبادی

منبع خبر: drugs.com

آخرین ویرایش در شنبه, 01 تیر 1398 08:41

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.