تایید Rocklatan از سوی سازمان غذا وداروی آمریکا

سازمان غذا وداروی آمریکا داروی Rocklatan ( محلول چشمی نتارسودیل و لاتانوپروس )را برای کاهش فشار داخل چشم در گلوگوم زاویه باز یا هایپرتنشن چشمی را تایید کرد.

شرکت داروسازی Aerie Pharmaceuticalsبا تمرکز بر تولید، توسعه و تجاری سازی داروهای خط اول درمان بیماران با گلوگوم زاویه باز،بیماری های شبکیه وسایر بیماری های چشم،اعلام کرد که سازمان غذا و داروی آمریکا Rocklatan 0.02%/0.005%( محلول چشمی نتارسودیل و لاتانوپروست ) را برای کاهش فشار داخل چشم (IOP) در گلوگوم زاویه باز یا هایپرتنشن چشمی را تایید کرد.

Rocklatan یک قطره ی چشمی یکبار در روزاست که حاوی دوز ثابتی از داروهای لاتانوپروست (بیشترین آنالوگ پروستاگلاندین تجویز شده)و نتارسودیل (مهار کننده ی Rhoکیناز که به طور اختصاصی برای هدف قرار دادن شبکه ترابکولار به عنوان مسیر تخیله ی اصلی چشم طراحی شده است) می باشد.مشکلات شبکه ی ترابکولار علت اصلی افزایش IOP در گلوگوم زاویه باز می باشد. نتارسودیل با ترمیم خروج جریان از شبکه ی ترابکولار ولاتانوپرست با افزایش خروج مایع از طریق مکانیسم های ثانویه به نام uveoscleral عمل می کنند.

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از نتایج 2 مطالعه بالینی فاز3 روی داروی جدید Rocklatan با نام‌های 1 MERCURY و 2 MERCURY انجام شد. بیش از 60٪ از بیماران مصرف کننده Rocklatan در دو مطالعه MERCURY یک کاهش 30 درصدی یا بیشتر در IOP داشتند.تقریبا دو برابر بیشتر از افرادی که لانتانوپروست را به تنهایی دریافت می کردند).این دارو همچنین به بیمارن کمک کرد تا به فشار هدف کمتری برسند.شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده با این دارو پرخونی ملتحمه بود که در 90 در صد این افراد خفیف گزارش شدو5%افراد به خاطر این عارضه دارو را قطع کردند.از سایر عوارض چشمی این دارو می توان به درد در محل استعمال،خونریزی ملتحمه و corneal verticillata اشاره کرد.

 

12 مارس 2019

تهیه وتنظیم:دکتر دولت آبادی

منبع خبر: drugs.com

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 28 اسفند 1397 09:12

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.