Bempedoic Acid، دارویی جدید برای افراد مقاوم به درمان های رایج برای کاهش کلسترول

افراد با کلسترول بالا که مقاوم به درمان با استاتین ها هستند،منتظر گزینه ی دارویی جدید برای درمان خود باشند.

محققان می گویند که این دسته ی دارویی جدید باعث مهار سنتز کلسترول می شود.هدف این دارو ها یک آنزیم به نام ATP سیترات لیاز(ACL) می باشد که آنزیم دخیل در مسیر تولید LDL در بدن می باشد.

در این کارآزمایی جدید، با اضافه شدن Bempedoic Acid-قرصی که ACL را مهارمی کند- به رژیم استاتین تراپی، سطح LDL بطور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

نتایج کارآزمایی های بالینی نشان می دهد که کاهش نسبتا کمی را نشان می دهند در مقایسه با استاتین ها که غلظت LDL را به طور متوسط 20 تا 30 درصد کاهش می دهند وداروهای جدیدتر همچون مهارکننده های PCSK9 که باعث کاهش بیش از 50 درصد در غلظت LDL می شوند.

Bempedoic Acid ارجحیتی نسبت به ازیتیمب موجود در بازار دارویی ،ندارد.در کارازمایی های قبلی ترکیب ترکیب این دو دارو باعث کاهش کلسترول LDL حدود 28 درصد بیشتر از پلاسبو شده است.لذا اضافه کردن ازتیمب (که با کاهش 18 تا 20 درصددر کاهش LDL همراه است) به Bempedoic Acid مزایای اندکی دارد.

بدن ل=برای سنتز کلسترول از آنزیم ACL وهمچنین آنزیم HMGCR (آنزیم هدف استاتین ها) استفاده می کند.محققان دریافتند که افرادی که حامل ژن هایی هستند که آنزیم ACL را مهار می کند، کلسترول LDLکمتر وخطر مشکلات قلبی کمتری دارند وبر این اساس محققان تصمیم گرفتندآزمایش کنند و ببینند که چه مقدار از داروی مهر کنندهی این آنزیم باعث کاهش سطح کلسترول در افراد می شود.

این دارو به طور تصادفی به 1488 بیمار با کلسترول LDL بالا که روی درمان با دوز بالای استاتین ها بودند داده شد 742 بیمار دیگر تنها داروی استاتین خود را در کنار پلاسبو مصرف کردند.بعد از یکسال Bempedoic Acid باعث کاهش 18 درصد در سطح کلسترول LDL شد.

بیشترین عارضه ی نشان داده شده از دارو نقرس بود که باعث قطع دارو در18 بیمار در مقایسه با 3 بیمار پلاسبو شد. این عارضه باید در مطالعات بیشتر مورد ارزیابی قرار بگیرد.

در بیماران با کلسترول بالا که از استاتین ها با حداکثر دوز استفاده می کنند اضافه شدن دارو های کاهش دهنده ی چربی با کاهش بیشتر خطر ایتلا به بیماری های قلبی-عروقی همراه است.همان چیزی که با مهار کننده های PCSK9 دیده شده است.

لذا نقش بالقوه ایی برای دارو های مهار کننده ی ACL همچون Bempedoic Acidدر پیشگیری ودرمان وجود دارد.

14 مارس 2019

تهیه وتنظیم:دکتر دولت آبادی

منیع خبر: drugs.com

 

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.