درمان جدید برای پوکی استخوان در خانم های یائسه با ریسک بالای شکستگی تایید شده توسط سازمان غذا وداروی آمریکا

 

EVENITY™ (romosozumab-aqqg) دارویی است که برای درمان شکستگی استخوان در خانم های یائسه از طرف سازمان غذا ودارو ی آمریکا تاییدیه گرفته است.

خانم هایی با سابقه ی شگستگی استخوان ناشی از استئوپروز یا دارای چندین ریسک فاکتور برای شکستگی،یا افرادی که دچار شکست یا عدم تحمل با سایر درمان های پوکی استخوان شده اند می توانند از این درمان بهره بگیرند.

EVENITY یک مونوکلونال آنتی بادی است که باعث مهار اثرات پروتوئین اسکلروستین می شود وعمدتا با افزایش تشکیل استخوان جدید کار می کند.یک دوز دارو شامل دو تزریق می باشد که بلافاصله به دنبال هم به صورت ماهانه توسط کادر درمان تجویز می شود.اثرات تشکیل استخوان دارو بعد از 12 دوز مصرف کاهش می یابد ولذا بهتر است بیش از 12 دوز از دارو استفاده نگردد. اگر بعد از 12 دوز نیاز به درمان پوکی استخوان باشد بیماران باید درمانی را دریافت کنند که منجر به کاهش شکستگی استخوان شود.

این دارو می تواند خطر حمله ی قلبی ،سکته ی مغزی و مرگ ومیر قلبی- عروقی را افزایش دهد؛پس مهم است که انتخاب این دارو برای افراد با احتیاط صورت گیرد و در افرادی که در سال های اخیر دچار حمله ی قلبی وسکته ی مغزی شده اند مورد استفاده قرار نگیرد.

مطالعات ایمنی واثر بخشی این دارو در دو کارآزمایی بالینی بر روی مجموعا 11000 خانم یائسه مبتلا به پوکی استخوان انجام شده است.در مطالعه ی اول یک سال درمان با این دارو باعث کاهش73% شکستگی جدیددر ستون فقرات در مقاسیه با پلاسبو شده است.این مزایا در طول سال دوم مطالعه،هنگامی که دنوزومب به مدت یکسال به دنبال این دارو تجویز شددر مقایسه با دارونما وبه دنبال آن دنوزومب همچنان باقی ماند.

در کارآزمایی دوم یکسال درمان با دارو وسپس یکسال درمان با الندرونات باعث کاهش50 % خطر شکستگی جدیددر ستون فقرات وهمچنین کاهش خطر شکستگی در دیگر استخوان ها در مقایسه با دو سال درمان با آلندورنات به تنهایی شد.

از عوارض شایع این دارو می توان به درد مفصلی،سردرد،واکنش های محل تزریق اشاره کرد.

9آوریل 2019

تهیه وتنظیم: دکتر فاطمه دولت آبادی

منبع خبر:سازمان غذا وداروی آمریکا

 

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.