مسمومیت ناشی از مصرف قارچ در کشور: با عدم مصرف قارچهای خودرو می توان از عوارض مرگبار آن پیشگیری کرد.

 

باتوجه به شروع زمان رویش قارچهای وحشی و خودرو در طبیعت (که از اواخر فروردین تا خرداد ماه می باشد) و بارش مناسب باران که بر رویش انواع قارچ تاثیرگذار است رعایت موارد زیر حایز اهمیت می باشد:  عمده مسمومیت ناشی از مصرف قارچ در کشور مربوط به نوع Amanita virosa معروف به فرشته ی مرگ می باشد.

  1. از چیدن و مصرف قارچهای خودرو خودداری گردد. در برخی موارد، قارچهای سمی در کنار قارچهای خوراکی می رویند و دارای ظاهر بسیار شبیه به آنها می باشند که قابل تشخیص نیست.
  2. در خصوص احتمال سمی بودن قارچهای خودرو با کودکان صحبت کرده و آنها را از خطرات مربوطه آگاه کنید.
  3. توجه داشته باشید که سمیت برخی از قارچها، به علت مقاوم بودن ساختار سم با پخت و پز، خشک کردن و.. کاهش پیدا نمی کند و حتی ممکن است در اثراستنشاق بخارات ناشی از پختن، سمیت عارض شود.
  4. هیچ روش ساده ای که به کمک آن سمی بودن یا نبودن قارچ مشخص شود وجود ندارد و قابل اعتماد نیست.
  5. علایم اولیه ناشی از مسمومیت با قارچ علایم گوارشی بوده و شامل تهوع، استفراغ، اسهال و دردهای شدید شکمی می باشد لیکن در برخی از مسمومیت ها فاز تاخیری و کشنده بیماری پس از چند ساعت تا چند روز ممکن است بروز نماید.
  6. فازتاخیری مسمومیت شامل آسیب بدون بازگشت کبد و نهایتا مرگ می باشد.
  7. در صورتی که مطمین هستید فردی از قارچهای خودرو مصرف کرده است با شروع کوچکترین علایم به نزدیکترین کلینیک ارجاع داده شود. به خاطر داشته باشید آسیب وارد شده به فرد مسموم ممکن است بیشتر از آنچه که مشاهده می کنید باشد. لذا در اعزام بیمار به مراکز درمانی تاخیر نکنید.
  8. بهتر است بقایای قارچ مصرف شده یا عکس آن همراه با بیمار به کلینیک برده شود.
  9. جهت تهیه قارچ خوراکی فله صرفا از مراکز مجاز عرضه و یا از محصولات دارای بسته بندی با درج شماره پروانه بسته بندی از سازمان غذا و دارو اقدام گردد.

باید توجه داشته باشید که عدم مصرف قارچهای خودرو می توان از عوارض مرگبار آن پیشگیری کرد و قطعا پیشگیری بهتر از درمان است.

منبع خبر:سازمان غذا و دارو

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.