سازمان غذا و دارو امریکا داروی موضعی جدیدی بنام دوبری® را برای درمان پلاک پسوریازیس تایید کرد

 

سازمان غذا و دارو امریکا لوسیونی با ترکیبات هالوبتازول پروپیونات و تازاروتن (دوبری®) را برای درمان پلاک پسوریازیس در بزرگسالان تایید کرد.

دوبری اولین و تنها لوسیون موضعی است که شامل هالوبتازول و تازاروتن همزمان در یک فرمولاسیون است.

دکتر لیندا استن گلد رئیس مرکز تحقیقات بالینی پوست در دتروید میشیگان در خبری که به تازگی از کارخانه بوش هلث منتشر شد اعلام کرد :" دوبری® هم مزایای یک کورتیواستروئید قوی را فراهم می کند و هم یک رتینوئید موضعی دارد که کارایی فراورده را بیشتر می کند. درمان چند دارویی پایه اصلی در درمان موضعی پسوریازیس است و همین مسئله دوبری® را از گزینه های جدید مهم برای درمان این بیماری قرار می دهد."

وی اضافه کرد :"مصرف رتینوئیدهای موضعی بصورت تک درمانی با وجود موثر بودن، به دلیل نگرانی ازعدم تحمل پذیری مصرف محدود شده است. دوبری® باعث بهبود تحمل مصرف دارو شده است که این امر به بیماران اجازه می دهد بتوانند دارو را برای دوره طولانی مصرف نمایند. "

کمپانی اعلام می کند در یک مطالعه بالینی فاز2 لوسیون ترکیبی هالوبتازول بعلاوه تازاروتن همواره از هر یک از اجزاء بصورت جداگانه موثرتر بود. میزان موفقیت درمان با دوبری ® حداقل 2 درجه بهبود نسبت به حالت پایه بود.( کاهش علائم پسوریازیس مانند: قرمزی، بلند شدن پلاکها و خارش در محل ضایعات) ( طبق اسکور جهانیIGA)

در یک مطالعه post-hoc بعد از آنالایز اطلاعات اثر بخشی دوبری® نسبت به هرکدام از اجزا بیشتر و برتر بود که این مطلب را می رساند که دو دارو (تازاروتن و هالوبتازول) در مصرف بصورت ترکیبی تاثیر هم افزایی دارند.

طبق گزارش شرکت سازنده بیشترین عوارض جانبی گزارش شده با دارو در مطالعات بالینی موارد زیر بودند:

قرمزی، خارش، تورم،سوزش و گزگز، درد محل استعمال، التهاب پیاز مو،تحلیل رفتن، پوست انداختن و راش جلدی.

بیماران با پلاک پسوریازیس نیازمند درمان مداوم برای کنترل مناسب علائم بیماریشان هستند. اکنون بکمک دوبری® پزشکان و بیماران به یک داروی موضعی جدید دست یافتند که به آنها کمک می کند این اهداف طولانی مدت درمانی را تامین نمایند.

در پایان بیل هامفری رئیس متخصصان پوست شرکت بوش هلث در گزارشی بیان کرد:" ما اعتقاد داریم که دوبری® این پتانسیل را دارد که نیاز بیماران برای مصرف درمان های پر هزینه بیولوژیک را به تعویق بیاندازد و هزینه های درمان را کاهش دهد."

توقع می رود که دوبری® تا ماه ژوئن وارد بازار شود و در دسترس قرار گیرد. هر تیوب 100 گرمی دارو 825 دلار هزینه خواهد داشت.کمپانی اعلام داشته که بیماران واجد شرایط و بیمه شده کمک پرداختی برابر 25 تا 40 دلار خواهند د اشت.

تقریبا 7.5 میلیون نفر در ایالت متحده امریکا پسوریازیس دارند (پسوریازیس یک بیماری التهابی مزمن است که استعداد ژنتیکی در وقوع آن بسیار دخیل است. از این بین 80 درصد بیماران پلاک های پسوریازیس دارند.

 

26 آوریل 2019

تهیه وتنظیم: دکتر رومینا محمدی

منبع خبر:medscape

لینک خبر:

 

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.