کاهش خطر ابتلا به دمانس (زوال عقل) در سالمندان بعد از ضربه مغزی با مصرف استاتین ها

 

بیش از یک میلیون فرد در امریکا در هر سال دچار ضربه مغزی می شوند و بیشتر این افراد سالمند هستند.

یک مقاله جاما اشاره می کند به این مطلب که گستردگی مشکلات بعد از آسیب مغزی خفیف نامعلوم است. (اختلالات و مشکلات شامل: اختلالات خلق ماندگار، یا یک اختلال مغز و اعصاب مزمن و اینکه گزینه های درمان دارویی محدود هستند.)

به همین دلیل مطالعه جدید که توسط محققین دانشگاه تورنتو هدایت شده بسیار اهمیت دارد. تیم تحقیق یک مطالعه دابل کوهورت گسترده مبتنی بر جمعیت ترتیب دادند که تعداد 28815 بیمار بعد از ضربه مغزی تحت نظر قرار داده شدند. نتایج نشان می دهد که ابتلا به دمانس در طول 5 سال قابل توجه بود ولی مصرف داروهای استاتین- که معمولا برای کاهش سطح کلسترول خون تجویز می شوند- با کاهش ریسک ابتلا به دمانس مرتبط بود.


مرحله ثبت نام این مطالعه کانادایی از1 اپریل 1993 تا 1 اپریل 2013 طول کشید و تا 31 مارچ 2016 تحت بررسی قرار گرفت و انالیز آن تا 21 مارچ 2019 صورت گرفت. شرکت کنندگان در مطالعه افراد مسن در استان اونتاریو بودند که تشخیص ضربه مغزی برای آنها گذاشته شده بود.( افراد با ضربه مغزی حاد که در بیمارستان بستری شدند، افراد با تشخیص اولیه دمانس و یا هزیان ( روان آشفتگی) و افرادی که در طول 90 روز فوت کردند از مطالعه خارج شدند.)


سن بیماران دچار ضربه مغزی بطور متوسط 76 سال بود و 61.3 درصد از آنها زن بودند. در حدود یک چهارم ( 25.4%) در حال مصرف داروهای استاتین بودند. در طول 3.9 سال که بیماران تحت نظر بودند 4727 بیمار( یک بیمار از هر 6 بیمار) متعاقبا ًدچار دمانس شدند.

نتایج نشان می دهد که بیمارانی که استاتین دریافت کردند در مقایسه با بیمارانی که استاتین دریافت نکردند 13 درصد کاهش خطر ابتلا به دمانس را داشتند.

ریسک مرتبط: 0.87; 95% CI, 0.81-0.93; P <.001) )

به گزارش جمعی از نویسندگان این مقاله: "کاهش خطر دمانس در رابطه با مصرف استاتین در گروه های مختلف بیماران، غیر وابسته به مصرف سایر داروهای قلبی بیماران بود، و با ادامه مصرف استاتین این اثر بیشتر تقویت می شد و مصرف استاتین با خطر ابتلا به افسردگی متعاقب در این بیماران مرتبط نبود. از طرفی چنین تاثیری در بیماران بعد از پیچ خوردن مچ پا دیده نشد."
محققان اضافه کردند با وجود اینکه افراد مسن که دچار ضربه مغزی شدند در دراز مدت بطور قابل توجه خطر ابتلا به دمانس را دارند ولی با مصرف استاتین کاهش نسبتاً اندک در ابتلا به این بیماری داشتند.


در حالی که نویسندگان مقاله اعلام می کنند مطالعه آنها پتانسیل اثر محافظتی طولانی مدت استاتین در برابر خطر ابتلا به زوال عقل بعد از ضربه مغزی را پیشنهاد می دهد؛ همچنین بیان می کنند که یک مطالعه تصادفی (رندم) که بیماران درست قبل از ضربه مغزی استاتین مصرف کنند و بررسی شده باشند قابل اجرا و ممکن نخواهد بود. در نتیجه یک مطالعه تحلیلی مشاهده گر برای آینده نزدیک بهترین اطلاعات را در دسترس قرار خواهد داد.

5 ژوئن 2019

تهیه و تنظیم: دکتر رومینا محمدی

منبع:US Pharmacist

 

 

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.