عوارض روانپزشکی شایع با ایزوترتینوئین

 

افرادی که برای درمان آکنه شدید داروی ایزوترتینوئین مصرف میکنند به طور معمول عوارض روانپزشکی را نیز تجربه میکنند. با اینکه افسردگی و تفکرات خودکشی با این دارو قبلا گزارش شده است، با اینحال تغییرات احساسی و اضطراب مورد توجه زیادی قرار نگرفته است.

گزارشات متعددی مصرف ایزوترتینوئین و افسردگی یا خودکشی را به هم مربوط میدانند. و نیز ارتباط آن با ناهنجاری های جنینی منجر به ایجاد سیستم risk management به نام iPLEDGE شده است که به کاهش ریسک مواجهه جنین با ایزوترتینوئین کمک میکند.

تیم Dr. Mostaghimi's از این اطلاعات برای ارزیابی عوارض روانپزشکی گزارش شده در بیمارانی که از سال 1997 تا 2017 ایزوترتینوئین مصرف کرده اند استفاده کرده اند. و بر طبق آن 17,829 عارضه روانپزشکی با این دارو گزارش شده است. 42.3% از کل عوارض گزارش شده مربوط به اختلال افسردگی (DD) بوده است و به ترتیب 16.6% و 13.5% مربوط به تغییرات احساس (emotional lability) و اختلالات اضطرابی (anxiety disorders) بوده است. همچنین محققان 2,278 مورد تفکرات خودکشی و 602 مورد تلاش برای خودکشی و 368 مورد خودکشی را در JAMA Dermatology در 3 جولای 2019 گزارش کرده اند.

افسردگی و اضطراب بین دو جنس زن و مرد یکسان بوده است. اختلالات خورد و خوراک (eating disorders) در زنان و اختلال نقص توجه- بیش فعالی ( ADHD ) در مردان شایع تر بوده است. تفکرات و تلاش برای خودکشی بین دو جنس زن و مرد یکسان اما خودکشی های انجام شده بیشتر در مردان اتفاق افتاده بود.

52.5% عوارض روانپزشکی در افراد 10تا19 ساله، 30.6% در افراد 20تا30 ساله،11.5% در افراد 30تا40 ساله و 5.4% در افراد 40سال به بالا مشاهده شده است. همچنین 57.7% خودکشی انجام شده در افراد 10تا19 ساله گزارش شده است.

بنابراین محققان بیان کرده اند که ریسک عوارض روانپزشکی با مصرف ایزوترتینوئین در بیماران مبتلا به آکنه که ریسک تفکرات خودکشی دارند باید ارزیابی گردد. پزشکانی که ایزوترتینوئین را تجویز میکنند باید آگاه باشند که بیماران با مصرف این دارو ممکن است دچار چالش های روانی شوند. همچنین مطالعات بیشتری جهت شناسایی و کاهش عوارض روانپزشکی در این بیماران لازم است.

10 جولای 2019

تهیه وتنظیم:دکتر ساینا سعادت

منبع خبر: Medscape

 

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.