درمان متیل فنیدات با تغییرات مغز در پسران مبتلا به ADHD ارتباط دارد

 

براساس مطالعه منتشر شده در 13 آگوست در رادیولوژی ، درمان با متیل فنیدات (MPH) بر روی مسیرهای عصبی خاصی در ماده سفید مغز در پسران مبتلا به نقص توجه / بیش فعالی (ADHD) تأثیر می گذارد.

Cheima Bouziane ، M.D ، از دانشگاه آمستردام ، و همکاران وی یک کارآزمایی کنترل شده با دارونما انجام دادند تا بررسی کنند آیا MPH ساختار ماده سفید را در ابعاد ذره ای به روشی وابسته به سن تعدیل می کند؟

پنجاه پسر محرك درمان كننده (سنین 10 تا 12 سال) و 48 مرد بالغ جوان (سنین 23 تا 40 سال) با تشخیص ADHD ، به طور تصادفی برای 16 هفته تحت درمان MPH یا دارونما قرار گرفتند.

شرکت کنندگان در این مطالعه قبل و یک هفته پس از قطع درمان ، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی ، از جمله تصویربرداری Diffusion Tensor Imaging (DTI)، انجام دادند.

محققان هیچ تأثیرعمده ای از زمان بر ناهمسانگردی کسری(fractional anisotropy (FA) )در هر یک از مناطق مورد بررسی به دست نیاوردند.

آثار تداخلی زمان توسط دارو توسط سن در چندین دستگاه ارتباطی نیمکره سمت چپ و در جنبه جانبی از شاخه از کالوس در تجزیه و تحلیل مبتنی بر وکسل مشخص شد به دلیل افزایش بیشتر FA در پسران تحت درمان با MPH . پسران دریافت کننده دارونما و مردان بالغ ، تغییرات مشابهی نداشتند.

یک مربی در بیانیه ای گفت: "آنچه داده های ما از قبل تأكید می كند این است كه باید داروهای ADHD در كودكان به دقت مورد توجه قرار گیرد تا در مورد پیامدهای طولانی مدت تجویز متیل فنیدات در سنین جوانی بیشتر بدانیم." "این دارو فقط باید برای کودکانی تجویز شود که در واقع دچار ADHD هستند و به میزان قابل توجهی تحت تأثیر آن قرار دارند."

13 آگوست 2019

منبع خبر:drugs.com

تهیه وتنظیم: دکتر نگین داودی

 

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.