مقابله با بیماری های قلبی عروقی با مصرف ویتامین D؟!

 

مشاهدات اخیر این مسئله را بیان میکند که افراد دچار سکته قلبی( MI )، نارسایی قلبی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی غالبا دارای سطح پایین ویتامین D نیز بوده اند؛ با این شواهد این نتیجه گرفته شد که شاید بین سطح خونی این ویتامین و بیماری های قلبی عروقی ارتباطی وجود دارد؛ و تجویز ویتامین D می تواند از وقایع قلبی عروقی آینده جلوگیری کند. مطالعات متا آنالیز اخیر آن را رد می کنند.

در طی 21 کلینیکال ترایال مطالعه شده در این متا آنالیز، 41669 نفر مکمل ویتامین D و 41622 نفر پلاسبو دریافت کردند و میزان شیوع وقایع قلبی عروقی بررسی شد که بین این دو گروه تفاوت چشم گیری نداشت!

دکتر محمود بارباراوی رزیدنت داخلی دانشگاه ایالت میشیگان در این باره گفته اند که : مکمل های ویتامین D با هدف کاهش بیماری های قلبی عروقی همچون سکته قلبی (strokeو myocardial infarction) نباید مصرف شود. حتی در بیماران با سطح پایین ویتامین D، تصحیح سطح خونی ویتامین D به معنی جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی پیش رو نیست. ایشان تاکید کردند که این یافته ها قابل تعمیم به مشکلات دیگر مثل استئوپروز، استئومالاسی و بیماری مزمن کلیوی نیست و اندیکاسیون مصرف در این شرایط ثابت شده است.

21 جولای 2019

منبع خبر:medscape

تهیه وتنظیم:دکتر هانیه پیر جمادی

نظرات خود را بنویسید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تمامی حقوق نزد داروخانه سیزده آبان محفوظ است.